Namangan viloyatining Pop tumanida 29 yoshli shoir, tarjimon va jurnalist Jahongir Nomozov (taxallusi Jahongir Mirzo) o‘z uyida vafot topgani haqida xabar berildi. O‘lim 15 aprel kuni soat 13:00 atrofida sodir bo‘lgan, jasad uning uyidagi xo‘jalik binosidan topilgan.
Bosh prokuratura vakillari Podrobno.uz muxbiriga voqea tasdiqlanganligini aytib, sud-tibbiy ekspertizaning dastlabki xulosasiga ko‘ra, o‘lim sababi mexanik asfiksiya (nafas olishning to‘xtashi) ekanligini bildirdi. Tergov organlari ruhiy holatdagi o‘zgarishlar tufayli o‘z joniga qasd qilish versiyasini ko‘rib chiqmoqda, chunki jasadda boshqa jismoniy shikastlar aniqlanmagan.
Pop tumani prokuraturasi xodimlari hozirda voqea sabablari va barcha holatlarni aniqlash uchun dastlabki tekshiruv olib bormoqda. Jahongir Nomozov O‘zbekiston Jurnalistika va Ommaviy Kommunikatsiyalar Universiteti talabasi bo‘lib, o‘zbek adabiyotini xalqaro miqyosda targ‘ib qilishda faol ishtirok etgan.
U "Juntos por las Letras" guruhining koordinatori, O‘zbekistonda turk "Şiir Sarnıcı" jurnalining vakili bo‘lgan va Qozog‘istonning "Abay" medali bilan taqdirlangan. Uning o‘limi adabiyot va jurnalistika hamjamiyatida chuqur qayg‘u va savollar uyg‘otdi, bu yosh iqtidorning yo‘qolishi mamlakat madaniy hayotiga sezilarli zarar yetkazdi.

В Папском районе Наманганской области обнаружено тело 29-летнего поэта, переводчика и журналиста Джахонгира Номозова (известного под псевдонимом Джахонгир Мирзо). Трагедия произошла 15 апреля около 13:00, тело молодого человека было найдено в хозяйственной постройке его дома в махалле "Поп".
В Генеральной прокуратуре Узбекистана подтвердили факт инцидента корреспонденту Podrobno.uz, уточнив, что согласно предварительному заключению судебно-медицинской экспертизы, причиной смерти стала механическая асфиксия. Следствие рассматривает версию самоубийства на фоне изменений в психическом состоянии, поскольку при осмотре тела не было выявлено сторонних повреждений.
В настоящее время сотрудники районной прокуратуры проводят доследственную проверку для установления мотивов и всех обстоятельств случившегося. Джахонгир Номозов был студентом Университета журналистики и массовых коммуникаций и активно занимался популяризацией узбекской литературы на международной арене.
Он являлся координатором группы "Juntos por las Letras", представлял в Узбекистане турецкий журнал "Şiir Sarnıcı" и был удостоен медали "Абай" (Казахстан). Его смерть вызвала глубокую скорбь и вопросы в литературном и журналистском сообществе, подчеркивая потерю молодого таланта, что наносит ущерб культурной жизни страны.