Germaniya Detektivlar Federal Assotsiatsiyasi (BDK) rahbari Dirk Peglov televideniyedagi intervyusida ayollarga xavfsizlik uchun erkaklar bilan munosabatda bo‘lmaslikni maslahat berib, jiddiy munozaralarga sabab bo‘ldi.
Peglov ushbu izohni Germaniyada ayollarga nisbatan zo‘ravonlik yuqori darajada ekanligini ko‘rsatadigan so‘nggi jinoiy statistika haqida gapirar ekan, aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 2024-yilda statistik jihatdan kuniga kamida ikki ayol qotillik yoki qotillikka urinish qurboni bo‘lgan.
ZDF telekanali boshlovchisi Dunya Hayali bilan suhbatda Peglov: “Erkak bilan munosabatga kirishmaslik yaxshiroq. Agar kirishsangiz, psixologik yoki jismoniy zo‘ravonlik qurboni bo‘lish xavfi ancha yuqori”, dedi.
Keyinchalik Bild gazetasiga bergan intervyusida Peglov o‘z so‘zlarini yumshatdi: “Mening bayonotim shubhasiz mubolag‘a edi. Bu tom ma’noda maslahat sifatida mo‘ljallanmagan. Erkaklarning katta qismi zo‘ravon emas va jinoyatchi emas”.
Hayali esa Focus Online nashriga bergan intervyusida uning o‘zi va Peglovga tahdidlar kelib tushganini aytdi: “Endi ayollarga nisbatan zo‘ravonlikning kuchayishini tanqid qilmaydigan, aksincha, suhbatdoshim va menga nisbatan zo‘ravonlik fantaziyalari va tahdidlarini bildiradigan erkaklar bor”.
2025 yilgi jinoyat statistikasi Germaniyada xorijliklar tomonidan sodir etilgan jinoyatlarning yuqori darajasi tufayli ham ommaviy axborot vositalarida shov-shuvga sabab bo‘ldi, ammo mutaxassislar bu raqamlarga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘lish kerakligini ta’kidlamoqda.

Глава Федеральной ассоциации немецких детективов (BDK) Дирк Пеглов вызвал бурную дискуссию, посоветовав женщинам в целях безопасности не вступать в отношения с мужчинами.
Это заявление прозвучало в понедельник в телеинтервью, когда Пеглов комментировал последнюю криминальную статистику в Германии, показывающую высокий уровень насилия в отношении женщин. По его словам, в 2024 году статистически как минимум две женщины в день становились жертвами убийства или покушения на убийство.
В беседе с ведущей ZDF Дуней Хаяли Пеглов заявил: «Лучше не вступать в отношения с мужчиной. Если вы это сделаете, риск стать жертвой психологического или физического насилия гораздо выше».
Позже в интервью газете Bild Пеглов смягчил свои слова: «Мое заявление, очевидно, было преувеличением. Оно не предназначалось как буквальный совет. Подавляющее большинство мужчин не являются жестокими и не являются преступниками».
Хаяли в интервью Focus Online сообщила, что и она, и Пеглов получали угрозы: «Теперь есть мужчины, которые не критикуют рост насилия в отношении женщин, а вместо этого выражают насильственные фантазии и угрозы насилия в адрес моего собеседника и меня».
Статистика преступности за 2025 год также вызвала ажиотаж в СМИ из-за высокого уровня правонарушений со стороны иностранцев, хотя эксперты призывают относиться к этим цифрам с осторожностью. Общее число зарегистрированных преступлений в Германии снизилось на 4,4%.