O'zbekistonda davlat hisobidan yuridik yordam ko'rsatish tizimi takomillashtirilmoqda: endi kam daromadli fuqarolar Konstitutsiyaviy sudga bepul murojaat qilishlari mumkin.
Gap, fuqarolar o'zlariga nisbatan qo'llanilgan qonun mamlakat asosiy qonuniga zid deb hisoblagan holatlar haqida ketmoqda. Yangi qoidalarga ko'ra, bunday yordam so'rovi arizachining iltimosiga binoan Konstitutsiyaviy sudning o'zi tomonidan "Yuridik yordam" axborot tizimi orqali yo'naltiriladi.
Bu advokatga mablag'i yetmaydigan fuqarolarga ularning shikoyatini ko'rib chiqishda malakali yordam olish imkonini beradi. Ilgari qonunchilik kam ta'minlangan fuqarolarga Konstitutsiyaviy sudga murojaat qilishda davlat hisobidan yuridik yordam ko'rsatishni nazarda tutmagan edi.
Senat ushbu qonunni o'tgan yilning oktyabr oyida ma'qullagan edi. Yangi tartib fuqarolarning konstitutsiyaviy huquqlarini himoya qilishda muhim qadam bo'lib, adolatga erishish imkoniyatlarini kengaytiradi.

В Узбекистане совершенствуется система оказания юридической помощи за счет государства: теперь граждане с низким доходом смогут бесплатно обращаться в Конституционный суд.
Речь идет о случаях, когда граждане считают, что примененный к ним закон противоречит основному закону страны. Согласно новым правилам, запрос на предоставление такой помощи будет направляться самим Конституционным судом через информационную систему "Юридик ёрдам" ("Юридическая помощь") по просьбе заявителя.
Это позволит гражданам, не имеющим средств на адвоката, получить квалифицированную поддержку при рассмотрении их жалобы. Ранее законодательство не предусматривало предоставление юридической помощи малообеспеченным гражданам за счет государства при обращении в Конституционный суд.
Сенат одобрил закон в октябре прошлого года. Новая процедура расширяет доступ к правосудию и укрепляет защиту конституционных прав граждан.