O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Taftish.uz sayti xodimlarining Jinoyat kodeksining bir qator moddalari bo‘yicha ayblanayotgan ishini harbiy tergovchilar olib bormoqda. Bu haqda “Ezgulik” huquq himoyasi jamiyati raisi Abdurahmon Tashanov ma’lum qildi.
“Tergov rasman harbiy prokuraturaga topshirildi, chunki ishda Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari ham bor”, – dedi huquq himoyachisi.
Tashanovning so‘zlariga ko‘ra, boshidanoq bu shov-shuvli ishda aybsizlik prezumpsiyasi buzilgan – hibsga olishdan so‘ng darhol tergov haqidagi ma’lumotlar oshkor qilingan va jamoa ommaviy qoralangan. Endi esa ish materiallarining bir qismi “maxfiy” deb belgilangan, shuning uchun tergov tafsilotlari oshkor etilmaydi. U sud jarayoni yopiq rejimda o‘tishi mumkinligini istisno qilmaydi.
Hozirga qadar ish doirasida fuqarolarning 400 dan ortiq arizalari ko‘rib chiqilgan. Materiallarni o‘rganish uchun mamlakatning turli hududlaridan tergovchilar guruhi tuzilgan.
Tashanov rasmiy tuzilmalar nafaqat ishtirokchilarning harakatlari, balki kuch idoralarining ishtiroki bilan bog‘liq epizodlar bo‘yicha ham tushuntirish berishiga umid bildirdi.
Ish ishtirokchilari 16 yanvar kuni hibsga olingan. Ular orasida loyiha rahbari G‘ayrat Aberayev, shuningdek, xodimlar Azizjon Yo‘ldoshev, Sardor Xamidov va Marjona Eshquvatova bor.
Ular tadbirkorlar va fuqarolardan muntazam ravishda katta miqdorda pul talab qilishda gumon qilinmoqda. Tergov versiyasiga ko‘ra, ular jurnalistika niqobi ostida harakat qilib, qurbonlarini tuhmat ma’lumotlarini tarqatish bilan qo‘rqitgan.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Расследованием дела сотрудников сайта Taftish.uz, обвиняемых по ряду статей Уголовного кодекса, занимаются военные следователи. Об этом сообщил председатель правозащитного общества «Эзгулик» Абдурахмон Ташанов.
«Расследование официально передано военной прокуратуре, так как среди фигурантов оказались сотрудники Государственной службы безопасности», — отметил правозащитник.
По словам Ташанова, с самого начала громкого дела презумпция невиновности была нарушена — сразу после задержания информация о ходе следствия была предана огласке, а команда подверглась публичному осуждению. Теперь часть материалов дела имеет гриф «секретно», поэтому детали расследования не разглашаются. Он не исключает, что судебный процесс может пройти в закрытом режиме.
Сообщается, что на данный момент рассмотрено более 400 заявлений граждан, связанных с деятельностью фигурантов. Для изучения материалов создана группа следователей из разных регионов страны.
Ташанов выразил надежду, что официальные структуры дадут пояснения не только по действиям фигурантов, но и по эпизодам, связанным с участием силовых ведомств.
Фигуранты дела были задержаны 16 января. Среди них — руководитель проекта Гайрат Абераев, а также сотрудники Азизжон Юлдашев, Сардор Хамидов и Маржона Эшкуватова.
Фигуранты подозреваются в систематическом вымогательстве крупных сумм денег у предпринимателей и граждан. По версии следствия, они прикрывались журналистикой и запугивали своих жертв распространением клеветнической информации.