Jinoyat ishlari bo‘yicha Yuqori Chirchiq tuman sudida 22-aprel kuni ko‘rilgan ishda jabrlanuvchining qonuniy vakili B.K. sudga murojaat qilib, 16-17-aprel kunlari J.I. Telegram orqali uning voyaga yetmagan qizi S.E.ga turli shahvoniy mazmundagi SMS xabarlar jo‘natganini bildirdi. Jabrlanuvchi vakili J.I.ning lavozimiga loyiq emasligini ta'kidlab, suddan og‘irroq jazo tayinlashni so‘radi.
Gumonlanuvchi J.I. sudda o‘z aybiga iqror bo‘lib, qilgan ishidan pushaymonligini bildirdi va bunday holat takrorlanmasligini aytib, yengillik berishni iltimos qildi. Biroq sud uning iltimosini inobatga olmadi.
Sud J.I.ni Ma'muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 41-1-moddasida (Shahvoniy shilqimlik) nazarda tutilgan huquqbuzarlikni sodir etganlikda aybli deb topdi va unga 5 sutka ma'muriy qamoq jazosi tayinladi. Jazoni o‘tash muddati 2026-yil 22-apreldan boshlab hisoblanadi.
Shuningdek, sud qaroriga ko‘ra, J.I.dan maxsus qabulxonada saqlash bilan bog‘liq xarajatlar uchun 309 000 so‘m undirilishi belgilandi. Ushbu holat jamiyatda ta'lim sohasi xodimlarining axloqiy mas'uliyati haqida jiddiy savollar tug‘dirmoqda.

В Ташкентской области 38-летний директор школы был привлечен к административной ответственности за отправку несовершеннолетней девочке сообщений сексуального характера через мессенджер Telegram. Суд назначил ему наказание в виде 5 суток административного ареста.
Дело было рассмотрено 22 апреля в Юкоричирчикском районном суде по уголовным делам. Законный представитель потерпевшей Б.К. заявила, что 16-17 апреля подозреваемый J.I. отправлял ее несовершеннолетней дочери S.E. различные SMS-сообщения сексуального характера через Telegram. Она потребовала строгого наказания, отметив, что подозреваемый не соответствует занимаемой должности.
Подозреваемый J.I. признал свою вину, выразил раскаяние и заверил, что подобное больше не повторится, попросив суд о смягчении наказания. Однако суд не удовлетворил его просьбу.
Суд признал J.I. виновным в совершении правонарушения, предусмотренного статьей 41-1 Кодекса об административной ответственности (Сексуальные домогательства), и назначил ему наказание в виде 5 суток административного ареста. Срок отбывания наказания исчисляется с 22 апреля 2026 года.
Кроме того, с J.I. взыскано 309 000 сумов на покрытие расходов, связанных с содержанием в специальном приемнике. Данный инцидент поднимает серьезные вопросы об этической ответственности работников сферы образования в обществе.