O‘zbekiston poytaxti Toshkent shahri 2027-yilda kattalar o‘rtasida para yengil atletika bo‘yicha jahon chempionatini o‘tkazish uchun rasman tanlandi. Bu nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyo uchun bunday darajadagi ilk turnir bo‘ladi.
Musobaqalar 2027-yil iyun oyida Toshkentdagi “Olimpiya shaharchasi” majmuasida joylashgan “Olimpiya” stadionida bo‘lib o‘tadi. Stadion zamonaviy talablarga javob beradigan infratuzilmaga ega va keng ko‘lamli xalqaro musobaqalarni o‘tkazishga moslashtirilgan.
Toshkent-2027 para yengil atletika bo‘yicha 13-jahon chempionati va Osiyoda o‘tkaziladigan beshinchi chempionat bo‘ladi. Avvalroq bu turnir Doha (2015), Dubay (2019), Kobe (2024) va Nyu-Dehli (2025) shaharlarida o‘tkazilgan edi.
Tadbirda 100 dan ortiq davlatdan 1300 ga yaqin sportchi ishtirok etishi kutilmoqda. Bu turnirni mintaqa tarixidagi eng yirik xalqaro parasport hodisasiga aylantiradi.
Chempionat dasturi paralimpiya fanlariga to‘liq mos keladi. Musobaqalar yugurish, sakrash, uloqtirish va boshqa para yengil atletika turlarini o‘z ichiga oladi.
Eslatib o‘tamiz, nogironligi bo‘lgan shaxslarning sportga qiziqishini oshirish va kerakli infratuzilmani yaratish maqsadida Toshkentda paralimpiya milliy jamoalari uchun ixtisoslashtirilgan markaz tashkil etiladi. Bu markaz sportchilarni yuqori darajadagi musobaqalarga tayyorlashda muhim rol o‘ynaydi.

Столица Узбекистана, Ташкент, официально утверждена в качестве места проведения чемпионата мира по паралегкой атлетике среди взрослых спортсменов в 2027 году. Это первый турнир такого уровня не только для страны, но и для всей Центральной Азии.
Соревнования пройдут в июне 2027 года на стадионе «Олимпийский», расположенном в комплексе «Олимпийский городок» в Ташкенте. Стадион соответствует современным требованиям и приспособлен для проведения крупных международных соревнований.
Ташкент-2027 станет 13-м чемпионатом мира по паралегкой атлетике и пятым, который проводится в Азии. Ранее турниры принимали Доха (2015), Дубай (2019), Кобе (2024) и Нью-Дели (2025).
Ожидается участие около 1,3 тысячи спортсменов из более чем 100 стран. Это сделает турнир крупнейшим международным параспортивным событием в истории региона.
Программа чемпионата будет полностью соответствовать паралимпийским дисциплинам, включая бег, прыжки, метание и другие виды паралегкой атлетики.
Напомним, для повышения интереса людей с инвалидностью к спорту и создания необходимой инфраструктуры в Ташкенте создадут специализированный Центр паралимпийских национальных команд. Этот центр сыграет ключевую роль в подготовке спортсменов к соревнованиям высокого уровня.