Namangan shahrining sobiq hokimi Anvar Otaxo‘jayev va yana besh shaxsga nisbatan jinoyat ishi bo‘yicha sud jarayoni boshlandi. Bu haqda Farg‘ona viloyati sudlari matbuot xizmati xabar berdi.
Ayblanuvchilardan uchtasi hibsda, qolgan uchtasiga esa tegishli xatti-harakatlar majburiyati qo‘llanilgan. Ularning barchasi erkaklardan iborat.
Tergov ma'lumotlariga ko‘ra, sobiq hokim 60 ming dollar miqdorida pora olganlikda gumon qilinmoqda. Ayblanuvchilarga nisbatan Jinoyat kodeksining bir qancha moddalari qo‘llanilgan: o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-taroj qilish (167-modda), firibgarlik (168-modda), hokimiyat yoki mansab vakolatini suiiste'mol qilish (205-modda), hokimiyat yoki mansab vakolatini cheklash (206-modda), mansab soxtakorligi (209-modda), pora olish (210-modda), pora berishda ishtirok etish (28,211-modda) va poraxo‘rlikda vositachilik (212-modda).
Anvar Otaxo‘jayev 2025-yil sentabrida tezkor tadbir chog‘ida qo‘lga olingan edi. U 2023-yil dekabrida Namangan shahar hokimi etib tayinlangan, bundan oldin esa 2019-2023 yillarda Chortoq tumani hokimi lavozimida ishlagan.

В Узбекистанском районном суде по уголовным делам начались слушания по делу бывшего хокима города Намангана Анвара Отахужаева и других лиц, сообщила пресс-служба судов Ферганской области.
Из шести подсудимых (все мужчины) трое находятся под стражей, ещё троим избрана мера пресечения в виде обязательства о надлежащем поведении.
По версии следствия, подсудимые обвиняются по нескольким статьям Уголовного кодекса: статья 167 — хищение путём присвоения или растраты; статья 168 — мошенничество; статья 205 — злоупотребление властью или должностными полномочиями; статья 206 — превышение власти или должностных полномочий; статья 209 — служебный подлог; статья 28,209 — соучастие в служебном подлоге; статья 210 — получение взятки; статья 28,211 — соучастие в даче взятки; статья 212 — посредничество во взяточничестве.
О задержании Анвара Отахужаева в ходе оперативного мероприятия сообщалось в сентябре 2025 года. Отахужаев был назначен хокимом города Намангана в декабре 2023 года. До этого, с 2019 по 2023 год, он занимал должность хокима Чартакского района.