Turizm qo‘mitasi Samarqand viloyati Toyloq tumanidagi Bog‘izogon mahallasiga rasman “turistik mahalla” maqomini berdi. Sertifikat topshirish marosimi qo‘mita raisi o‘rinbosari S. Bobokalonov, mahalliy hokimiyat vakillari va aholi ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Yangi maqom O‘zbekiston hududlarining jozibadorligini oshirish va qishloq aholisi uchun qo‘shimcha daromad manbalarini yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli strategiyaning bir qismidir. Bog‘izogon mahallasi bejiz tanlanmagan: uning noyob landshafti va madaniy merosi ekologik va etnografik turizmni yuqori darajada rivojlantirish imkonini beradi.
Loyiha doirasida mahalla hududida 20 dan ortiq mehmon uylari ochilishi rejalashtirilgan. Bu yondashuv sayyohlarga nafaqat diqqatga sazovor joylarni ko‘rish, balki milliy turmush tarziga to‘liq sho‘ng‘ish, mehmondo‘stlik an’analari va voha madaniyati bilan tanishish imkonini beradi. Bu nafaqat dam olish imkoniyatlarini kengaytiradi, balki tumanda kichik biznes va hunarmandchilikni rivojlantirishga kuchli turtki bo‘ladi.

Комитет по туризму официально присвоил махалле Богизогон Тайлякского района Самаркандской области престижный статус «туристической махалли». Торжественная церемония вручения сертификата прошла с участием заместителя председателя комитета С. Бобокалонова, представителей местной администрации и жителей региона.
Новый статус является частью масштабной стратегии по повышению привлекательности регионов Узбекистана и созданию дополнительных источников дохода для сельского населения. Махалля Богизогон выбрана не случайно: ее уникальный ландшафт и культурное наследие позволяют развивать здесь экологический и этнографический туризм на высоком уровне.
В рамках проекта на территории махалли планируется открыть более 20 гостевых домов. Такой подход даст туристам возможность не просто увидеть достопримечательности, но и полностью погрузиться в национальный быт, познакомиться с традициями гостеприимства и культурой оазиса. Это не только расширит возможности для отдыха, но и станет мощным стимулом для развития малого бизнеса и ремесленничества в районе.