O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. O‘zbekiston fuqarolarining hayvonlarni himoya qilish bo‘yicha jamoaviy tashabbusi parlamentda rasmiy javob oldi – Oliy Majlisning Ekologiya qo‘mitasi “Hayvonlarni shafqatsiz munosabatdan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonun loyihasini ishlab chiqishni boshladi. Hujjat asosiga minglab fuqarolarning hayvonlarga nisbatan zo‘ravonlik uchun javobgarlikni keskin kuchaytirish haqidagi takliflari kiritildi.
Hujjatni batafsil ishlab chiqish uchun maxsus ishchi guruh tuzildi. Uning faoliyati jamoatchilik bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotga asoslangan: minglab fuqarolarning murojaatlaridagi takliflar rasman kun tartibiga kiritildi. Bu nafaqat yuridik tahrirlarni yangilash, balki qonunda javobgarlikni insoniylashtirish bo‘yicha real talabni aks ettirish imkonini beradi. Xususan, hayvonlarga qarshi jinoyatlarni ma’muriy sohadan jinoiy sohaga o‘tkazish masalasi ko‘rib chiqilmoqda – aynan shuni butun mamlakat bo‘ylab minglab kishilar tomonidan qo‘llab-quvvatlangan petitsiya mualliflari talab qilgan edi.
Bunday rezonansga sabab uysiz hayvonlarga nisbatan ommaviy qatllar holatlarining ko‘payishi bo‘ldi, hozirgi jazo choralari esa deyarli to‘xtatuvchi ta’sir ko‘rsatmaydi. Parlamentda aynan yuqori fuqarolik faolligi ushbu muammoni davlat darajasiga olib chiqqani ta’kidlandi. Hokimiyat va jamiyatning bunday hamkorligi himoyasiz mavjudotlarga rahm-shafqat qonun bilan himoyalangan normaga aylanishiga yordam beradi.
Eslatib o‘tamiz, petitsiyada bunday jinoyatlarni ma’muriy javobgarlikdan jinoiy javobgarlikka o‘tkazish taklif qilingan. Bunga sabab mamlakatning turli hududlarida hayvonlarni ommaviy zaharlash va o‘ldirish holatlari bo‘lgan. Hozirda aybdorlarga atigi 10 kundan 15 kungacha hibs qilish jazosi tahdid qilmoqda, bu esa zo‘ravonlikning og‘irligiga mos kelmaydi va huquqbuzarlarni to‘xtata olmaydi.
Hujjatda, shuningdek, hayvonlarga nisbatan jazosiz qoladigan shafqatsizlik jamiyatda umumiy tajovuzkorlikning o‘sishiga olib kelishi mumkinligi ta’kidlangan. Mualliflar himoyasiz mavjudotlarga rahm-shafqatning yo‘qligini kelajakda odamlar xavfsizligiga potentsial tahdid bilan bog‘laydigan tadqiqotlarga havola qiladilar.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Коллективная инициатива жителей Узбекистана по защите животных получила официальный отклик в парламенте — Комитет Олий Мажлиса по экологии начал разработку проекта закона "О защите животных от жестокого обращения". В основу документа легли предложения тысяч граждан, призывающих к радикальному ужесточению ответственности за насилие над беззащитными существами.
Для детальной проработки документа сформирована специальная рабочая группа. Важно, что ее деятельность опирается на прямой диалог с общественностью: предложения, изложенные в обращениях тысяч граждан, официально включены в повестку. Это позволит не просто обновить юридические формулировки, но и отразить в законе реальный запрос на гуманизацию ответственности. В частности, речь идет о возможности перевода преступлений против животных из административной плоскости в уголовную — именно на этом настаивали авторы петиции, которую поддержали тысячи человек по всей стране.
Поводом для такого резонанса стали участившиеся случаи массовых расправ над бездомными животными, на которые нынешние меры наказания практически не оказывают сдерживающего эффекта. В парламенте подчеркнули, что именно высокая гражданская активность вывела эту проблему на государственный уровень. Такое взаимодействие власти и общества помогает формировать правовое поле, где сочувствие к беззащитным существам становится защищенной законом нормой.
Напомним, в петиции предлагается перевести подобные преступления из административных в уголовные. Поводом для этого стали недавние случаи массовых отравлений и убийств животных в разных регионах страны. Сейчас виновным грозит лишь от 10 до 15 суток ареста, что, по мнению зоозащитников, не соответствует тяжести содеянного и не останавливает нарушителей.
В документе также подчеркивается, что безнаказанная жестокость по отношению к животным может привести к росту агрессии в обществе в целом. Авторы ссылаются на исследования, которые связывают отсутствие сочувствия к беззащитным существам с потенциальной угрозой безопасности людей в будущем.