Rohiblar, asosan talabalar bo'lib, Tailanddan to'rt kunlik to'liq xarajatlari qoplanadigan dam olish safaridan qaytayotgan edi. Sayohatni noma'lum homiy uyushtirgan. Hibsga olinganlardan tashqari, safarni tashkil qilgan deb gumon qilinayotgan 23-rohib Kolombo chekkasida qo'lga olingan.
Politsiya matbuot kotibining so'zlariga ko'ra, sayohatda qatnashmagan bu rohib boshqalarga "bu posilkalar xayriya" ekanligini va ularni yig'ish uchun furgon kelishini aytgan. Rohiblarning mobil telefonlarida ular dam olish vaqtida oddiy kiyimda suratga tushgani aks etgan.
22 rohib sud tomonidan 7 kunga qamoqqa olingan. Politsiya ularning giyohvand moddalarni olib kelayotganliklarini bilmagan bo'lishi mumkinligini taxmin qilmoqda. Giyohvand moddalar maktab anjomlari va shirinliklar orasida topilgan.
Bu Shri-Lanka tarixida bir guruh rohiblarning aeroport orqali giyohvand moddalarni olib kirishda gumon qilinib hibsga olinishi birinchi holatdir.

В аэропорту Коломбо, столицы Шри-Ланки, были арестованы 22 буддийских монаха, у которых в багаже обнаружено 110 кг каннабиса (сорта «Куш»). По данным таможенников, каждый монах перевозил около 5 кг наркотика, спрятанного в «фальшивых стенках» чемоданов.
Монахи, в основном студенты, возвращались из Таиланда, куда они отправились в четырёхдневный полностью оплаченный отдых по приглашению неназванного спонсора. 23-й монах, предположительно организовавший поездку, был задержан в пригороде Коломбо.
По словам исполняющего обязанности представителя полиции, этот монах, не участвовавший в поездке, сказал остальным, что «эти посылки — пожертвование», и что за ними приедет фургон. На мобильных телефонах некоторых монахов обнаружены фото и видео, где они отдыхают в повседневной одежде.
22 монаха помещены под стражу на 7 дней для допроса. Полиция полагает, что они могли не знать, что перевозят наркотики. Наркотики были найдены среди школьных принадлежностей и сладостей.
Это первый случай в истории Шри-Ланки, когда группа монахов подозревается в контрабанде наркотиков через аэропорт.