Maʼlum qilinishicha, ushbu maskan Farg‘ona vodiysida yozgi dam olish, ekoturizm va faol hordiq chiqarish uchun eng jozibador manzillardan biriga aylanishi kutilmoqda. Loyiha 2025-yil 1-apreldagi prezident qaroriga asosan amalga oshirilmoqda.
Majmua 508 gektar maydonni egallab, agroturizm, ekoturizm va ekstremal turizm imkoniyatlarini birlashtiradi. Hududda 45 ta shalе, 57 ta zamonaviy mehmon uyi, agroturizm majmuasi, gullar bog‘i, lavandazor, ekobozor, sokin hududlar va restoranlar tashkil etilgan.
Prezident tanishuv chog‘ida bunday loyihalar aholi farovonligi, hudud iqtisodiyoti va mamlakatning sayyohlik salohiyatini oshirishda muhim ahamiyatga ega ekanini taʼkidladi. Turizm mamlakatni dunyoga tanitish, yangi ish o‘rinlari yaratish va xizmatlar eksportini kengaytirishning samarali yo‘nalishlaridan biri sifatida qayd etildi.
Loyiha doirasida yuzdan ortiq tadbirkorlik subyekti tashkil etilib, 2 mingga yaqin yangi ish o‘rni yaratiladi. Yiliga 750 ming nafar sayyohni qabul qilish, 3 milliard so‘mlik budjet tushumi va 5 million dollarlik xizmatlar eksportini taʼminlash ko‘zda tutilgan. Majmua 2027-yildan to‘liq quvvatda ishga tushiriladi.
Kelgusida bu yerda motokross maydonlari, 2 kilometrli dor yo‘li, karting va golf maydonlari tashkil etilishi rejalashtirilgan. Bu imkoniyatlar “Karkidon” majmuasini faol turizm yo‘nalishidagi flagman maskanlardan biriga aylantirishi kutilmoqda.
Tashrif davomida davlat rahbari yangi mehmonxona va savdo majmualari faoliyati bilan ham tanishdi. Shu yerning o‘zida sayyohlik sohasida istiqbolda amalga oshiriladigan loyihalar taqdimot qilindi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил новый туристический комплекс, строящийся вблизи водохранилища «Каркидон» в Кувинском районе, и ознакомился с реализуемыми проектами. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Отмечается, что данная зона отдыха должна стать одним из самых привлекательных мест в Ферганской долине для летнего отдыха, экотуризма и активного досуга. Проект реализуется во исполнение постановления президента от 1 апреля 2025 года.
Комплекс площадью 508 гектаров объединяет возможности агротуризма, экотуризма и экстремального туризма. Здесь построены 45 шале, 57 современных гостевых домов, агротуристический комплекс, сад цветов, лавандовое поле, эко-рынок, зоны отдыха и рестораны.
В ходе осмотра президент подчеркнул важность таких проектов для повышения благосостояния населения, экономики региона и туристического потенциала страны. Туризм назван эффективным направлением для продвижения страны на мировой арене, создания новых рабочих мест и расширения экспорта услуг.
В рамках проекта будет создано более 100 субъектов предпринимательства и около 2 тысяч новых рабочих мест. Планируется ежегодно принимать 750 тысяч туристов, обеспечивать 3 миллиарда сумов бюджетных поступлений и 5 миллионов долларов экспорта услуг. Комплекс будет введён в полную мощность в 2027 году.
В перспективе здесь появятся площадки для мотокросса, 2-километровая канатная дорога, картинг и гольф-поля. Эти возможности превратят «Каркидон» в один из флагманских центров активного туризма.
В ходе визита глава государства также ознакомился с работой новых гостиниц и торговых комплексов. На месте была представлена презентация перспективных проектов в сфере туризма.