Allyson Felix, barcha davrlarning eng ko‘p mukofotlangan ayol yengil atletikachisi, 2028 yilgi Los-Anjeles Olimpiadasida qatnashish uchun nafaqadan qaytishni rejalashtirmoqda.
“Ko‘pchiligimizga katta va jasur ish qilmaslik kerakligi aytilgan”, dedi Felix TIME jurnaliga dushanba kuni chop etilgan intervyusida. “Bilaman, bu yoshda uyda qolib, bolalarimga qarashim kerak. Lekin nega endi? Keling, buni ag‘darib tashlaylik. Maqsad sari intilaylik. Zaif bo‘lishga ruxsat beraylik.”
40 yoshli Los-Anjeleslik, yetti karra Olimpiya oltin medali sohibi, agar LA28 saralashidan o‘tsa, o‘zining oltinchi Olimpiadasida qatnashadi.
Tokio Olimpiadasidan keyin 11 ta Olimpiya medali bilan nafaqaga chiqqan Felix, faoliyatidagi kam sonli afsuslaridan biri uy Olimpiadasida qatnasha olmaganligi ekanini aytdi.
2022 yilda nafaqaga chiqishdan oldin, u ona bo‘lgan va faoliyatini davom ettirishni xohlagan sportchilarning himoyachisiga aylandi.
“Musobaqalashayotganimda, Olimpiadada mezbon davlat sportchilari uchun qanday shovqin bo‘lishini eshitgan edim”, dedi Felix TIME’ga. “Men buni boshdan kechirishni istardim.”
LA28 Tashkiliy Qo‘mitasi Sportchilar Komissiyasi a’zosi bo‘lgan Felix, qaytishga urinmaslikdan afsus qilishini aytdi.
“Agar urinmasam, o‘zimdan xafa bo‘lardim”, dedi u. “Qanday bo‘lishidan qat’iy nazar, men baribir bolalarim bilan u yerda bo‘laman, ularni qo‘llab-quvvatlayman.”
Ikki farzandning onasi bo‘lgan Felix ayollar sportining yetakchi himoyachisi bo‘lib kelgan. U birinchi farzandi tug‘ilgandan keyin shartnoma mojarosi sababli uzoq yillik homiysi Nike bilan aloqalarni uzgan va keyinchalik Saysh ayollar poyabzal va kiyim-kechak kompaniyasiga asos solgan.
U TIME’ga Tom Brady, LeBron Jeyms va Lindsey Vonn kabi 40 yoshda ham musobaqalashishni davom ettirgan sportchilardan ilhom olganini aytdi.
Felixning Los-Anjeles o‘yinlarida qatnashishi kafolatlanmagan. U avval AQShning juda raqobatbardosh yengil atletika saralash tizimidan o‘tishi kerak.

Аллисон Феликс, самая титулованная легкоатлетка всех времен, планирует вернуться из отставки, чтобы попытаться выступить на Олимпийских играх 2028 года в Лос-Анджелесе.
«Многим из нас говорили не делать больших и смелых вещей», — заявила Феликс в интервью журналу TIME, опубликованном в понедельник. «В моем возрасте я, вероятно, должна сидеть дома и заботиться о детях. Но почему бы и нет? Давайте перевернем это. Давайте стремиться к цели. Давайте быть уязвимыми».
40-летняя уроженка Лос-Анджелеса, семикратная олимпийская чемпионка, примет участие в своих шестых Играх, если пройдет квалификацию на LA28.
Феликс, завершившая карьеру после Олимпиады в Токио с 11 олимпийскими медалями, заявила, что одним из немногих сожалений в ее карьере было то, что ей ни разу не довелось выступить на домашних Играх.
До ухода на пенсию в 2022 году она стала активным защитником спортсменок, которые становятся матерями и хотят продолжать карьеру.
«Когда я соревновалась, я слышала этот рев для спортсменов принимающей страны на Олимпиаде», — сказала Феликс TIME. «Я бы хотела испытать это».
Феликс, являющаяся членом Комиссии спортсменов Оргкомитета LA28, заявила, что пожалела бы, если бы не попыталась вернуться.
«Я, вероятно, была бы расстроена, если бы даже не попробовала», — сказала она. «Как бы ни сложилось, я все равно буду там с детьми, болеть за всех».
Мать двоих детей, Феликс была ведущим защитником женщин в спорте. Она разорвала отношения с давним спонсором Nike после спора о контракте после рождения первого ребенка и позже стала сооснователем Saysh, компании по производству женской обуви и одежды.
Она рассказала TIME, что черпала вдохновение у спортсменов, продолжавших соревноваться в возрасте за 40, включая Тома Брэди, Леброна Джеймса и Линдси Вонн.
Участие Феликс в Играх в Лос-Анджелесе не гарантировано. Ей сначала придется пройти высококонкурентную систему отбора США по легкой атлетике.