Boston Jahon chempionati qo'mitasi ma'lum qilishicha, FIFA dastlabki qarorini o'zgartirib, Massachusets shtatining Foxborough shahridagi Gillette stadionida bo'lib o'tadigan jahon chempionati o'yinlarida tailgatingga ruxsat berdi.
Qo'mita dushanba kuni bildirishicha, bu o'zgarish mahalliy qoidalarga mos keladi va tailgating stadionda o'tkaziladigan boshqa tadbirlar kabi amalga oshirilishi mumkin, chunki hech qanday cheklovlar yoki jamoat xavfsizligi talablari mavjud emas.
FIFA dastlab 104 ta o'yinning hech birida tailgatingga ruxsat berilmasligini ma'lum qilgan edi, bu esa AQSh futbol muxlislari orasida norozilikka sabab bo'lgan. AQSh 78 ta o'yinni o'zida o'tkazadi.
2026 yilgi turnir 11 iyundan 19 iyulgacha AQSh, Kanada va Meksika tomonidan birgalikda o'tkaziladi. Gillette stadioni (Jahon chempionati vaqtida korporativ homiylikdagi nomlarni taqiqlash siyosatiga ko'ra Boston stadioni deb qayta nomlanadi) beshta guruh bosqichi, bitta 1/32 final va bitta chorak final o'yinlariga mezbonlik qiladi.
Odatda Patriotlar o'yinlarida 20 000 ta to'xtash joyi mavjud bo'lsa, jahon chempionati vaqtida atigi 5 000 ta joy jamoat foydalanishiga ajratiladi. Massachusets transport boshqarmasi Boston-Foxborough yo'nalishi uchun chipta narxini 80 dollarga belgilagan, bu NFL va MLS o'yinlaridagidan to'rt baravar ko'p. Ekspress avtobus opsiyasi esa 95 dollarni tashkil qiladi.
Nyu-York shahri dushanba kuni har bir tumanida muxlislar festivali o'tkazilishini e'lon qildi. AQSh terma jamoasi jahon chempionatidagi ilk o'yinini 12 iyunda Kaliforniyadagi SoFi stadionida Paragvayga qarshi o'tkazadi. MetLife stadioni esa 19 iyulda finalga mezbonlik qiladi.

Бостонский организационный комитет чемпионата мира объявил, что FIFA изменила первоначальное решение и разрешила tailgating на матчах мирового первенства на стадионе Gillette в Фоксборо, штат Массачусетс.
В понедельник комитет заявил, что изменение соответствует местным нормам, и tailgating будет проводиться как на любом другом мероприятии на стадионе, поскольку нет ограничений со стороны площадки или местных властей.
Ранее FIFA заявляла, что tailgating не будет разрешен ни на одном из 104 матчей, из которых США принимают 78, что вызвало возмущение среди американских футбольных болельщиков.
Турнир 2026 года пройдет с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике. Стадион Gillette (переименованный в Boston Stadium из-за запрета FIFA на корпоративные названия) примет пять матчей группового этапа, один матч 1/32 финала и один четвертьфинал.
Обычно на матчах Patriots доступно около 20 000 парковочных мест, но во время чемпионата мира для общего пользования останется лишь около 5 000. Транспортное управление Массачусетса установило цену на поезд из Бостона в Фоксборо в 80 долларов туда-обратно, что в четыре раза выше, чем на матчи NFL и MLS. Экспресс-автобус будет стоить 95 долларов.
Нью-Йорк в понедельник объявил о проведении фан-феста в каждом из пяти районов города. Сборная США начнет турнир 12 июня матчем против Парагвая на стадионе SoFi в Калифорнии. МетЛайф Стэдиум примет финал 19 июля.