Surxondaryo viloyatida noqonuniy baliq ovlash fakti aniqlandi. Viloyat ekologiya boshqarmasi inspektorlari tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvda Jarko‘rg‘on tumanidagi “Oqtepa” suv ombori hududida bir fuqaro taqiqlangan vosita – monofilament to‘ridan foydalanib baliq ovlayotgani aniqlangan.
Hodisa 9 aprel kuni sodir bo‘lgan. Mahalliy baliqchilar qoidabuzarni payqab, uning harakatlarini to‘xtatishga uringan. Tekshiruv davomida qoidabuzar Jarko‘rg‘on tumani “G‘ur-g‘ur” mahallasida yashovchi fuqaro ekani ma’lum bo‘lgan.
Mutaxassislarning qayd etishicha, qoidabuzarning ovlagan baliqlari orasida O‘zbekistonning muhofaza qilinadigan bioresurslari ro‘yxatiga kiritilgan Cyprinus carpio linnaeus turi ham bo‘lgan.
Ekologik ekspertiza natijalariga ko‘ra, yetkazilgan zarar 78 million so‘mdan oshgan. Hozirda ish materiallari huquqiy baho berish uchun prokuraturaga topshirilgan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Mirzacho‘l kanalida elektrod bilan baliq ovlash fakti aniqlanib, zarar 733 million so‘mdan oshgan edi.

В Сурхандарьинской области выявлен факт незаконного лова рыбы с использованием запрещенного средства – рыболовной сети из монофиламента. Инспекторы областного управления экологии провели проверку, в ходе которой установлено, что инцидент произошел 9 апреля в Джаркурганском районе на территории водохранилища «Октепа».
Местные рыбаки заметили гражданина, использовавшего запрещенное средство – так называемую мононить, и попытались пресечь нарушение. В ходе разбирательства выяснилось, что нарушителем является житель махалли «Гур-гур» Джаркурганского района.
Отмечается, что среди улова обнаружен Cyprinus carpio linnaeus – вид, включенный в перечень охраняемых биоресурсов Узбекистана. По оценке специалистов, действия нарушителя противоречат ряду законов, включая нормы о защите природы и правила рыболовства.
Экологическая экспертиза установила размер ущерба – он превысил 78 миллионов сумов. Материалы по делу браконьера уже переданы в прокуратуру для правовой оценки.
Ранее на Центральном Мирзачульском канале сотрудники Экополиции выявили факт незаконного вылова рыбы с использованием электроудочки, ущерб превысил 733 миллиона сумов.