O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyatiga qilgan safari davomida 2025-yilda tashkil etilgan “Neftchi” bolalar futbol akademiyasi faoliyati bilan tanishdi. Mintaqa boy g‘alabalar tarixiga ega bo‘lib, bugun yangi avlod futbolchilarini tayyorlash bazasiga aylanmoqda.
Farg‘ona futbol maktabi mamlakatdagi eng kuchli maktablardan biri hisoblanadi. 1962-yilda asos solingan “Neftchi” klubi O‘zbekistonning olti karra chempioni va ikki karra Kubok sohibidir. Xalqaro maydonda jamoa MDH Kubogi finalchisi va 90-yillarning o‘rtalarida Osiyo Chempionlar Ligasi bronza medali sohibi bo‘lgan.
Zamonaviy akademiya 4,5 gektardan ortiq maydonni egallaydi. Infratuzilma 6 ta maydon, zamonaviy tibbiyot markazi va qiymati 1,1 million dollardan ortiq bo‘lgan yopiq manejni o‘z ichiga oladi. Yevropa ta’lim standartlarini joriy etish uchun UEFA instruktorlari va xorijiy mutaxassislar jalb qilingan.
Manejni ko‘zdan kechirish chog‘ida davlat rahbari yosh sportchilar bilan suhbatlashdi. Prezident sun’iy qoplamaga chiqib, akademiya tarbiyalanuvchilari bilan birga to‘p tepdi, so‘ngra ularning asosiy mashg‘ulotini kuzatdi.
Yoshlar bilan suhbatda Shavkat Mirziyoyev bunday markazlar viloyatning barcha tumanlaridagi iqtidorli bolalar uchun “ijtimoiy lift” bo‘lishi va afsonaviy klub yutuqlarining davomiyligini ta’minlashi kerakligini ta’kidladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Ферганскую область ознакомился с деятельностью детской футбольной академии «Нефтчи», созданной в 2025 году. Регион, имеющий богатую историю побед, сегодня становится базой для подготовки нового поколения игроков.
Ферганская школа футбола по праву считается одной из сильнейших в стране. Основанный в 1962 году клуб «Нефтчи» является шестикратным чемпионом Узбекистана и двукратным обладателем Кубка страны. На международной арене команда также оставила значимый след, став финалистом Кубка СНГ и завоевав бронзовые медали Лиги чемпионов Азии в середине 90-х годов.
Современная академия, призванная продолжить эти славные традиции, занимает более 4,5 гектара. Инфраструктура включает 6 полей, современный медицинский центр и крытый манеж стоимостью свыше 1,1 миллиона долларов. Для внедрения европейских стандартов обучения к работе привлечены инструкторы УЕФА и иностранные специалисты.
В ходе осмотра манежа глава государства пообщался с молодыми спортсменами. Президент вышел на искусственное покрытие и попинал мяч вместе с воспитанниками академии, после чего понаблюдал за ходом их основной тренировки.
В ходе беседы с молодежью Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что такие центры должны стать «социальным лифтом» для талантливых детей со всех районов области, обеспечивая преемственность достижений легендарного клуба.