Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyatiga tashrifi chog‘ida xalqaro aeroportni rivojlantirish konsepsiyasi taqdimoti bilan tanishdi.
Hozirgi terminal 30 yildan ortiq vaqtdan beri foydalanilmoqda. Uning o‘tkazish qobiliyati, yo‘lovchilar uchun qulaylik darajasi, shuningdek, aviatsiya va noaviatsiya xizmatlarini rivojlantirish imkoniyatlari zamonaviy talablarga to‘liq javob bermaydi.
Shu munosabat bilan aeroport infratuzilmasini kompleks rivojlantirish rejalashtirilgan. Loyiha mintaqaning o‘sib borayotgan iqtisodiy faolligi va turistik oqimining ko‘payishini hisobga olgan holda parvozlar geografiyasini kengaytirish, xizmat ko‘rsatish sifatini oshirishga qaratilgan.
Taqdimotda uchish-qo‘nish yo‘lagini uzaytirish va kengaytirish, aerodrom infratuzilmasini modernizatsiya qilish, yangi yo‘lovchi va yuk terminallarini qurish masalalari ko‘rib chiqildi.
Taxminan 20 ming kvadrat metr maydonga ega yangi yo‘lovchi terminali hozirgi imkoniyatlardan ikki baravar ko‘p – soatiga 1,2 ming yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatishi mumkin bo‘ladi. Shuningdek, samolyotlar uchun qo‘shimcha to‘xtash joylari yaratilib, havo kemalarini sig‘imi 10 birlikka yetkaziladi.
Yangi terminalda keng kutish zallari, zamonaviy xizmat ko‘rsatish zonalari, qulay ro‘yxatga olish va nazorat tizimlari, shuningdek, yuqori martabali mehmonlarga xizmat ko‘rsatish uchun alohida sharoitlar yaratiladi.
Davlat rahbari aeroport har qanday mintaqaning “darvozasi” ekanligini ta’kidlab, zamonaviy xizmat ko‘rsatishni tashkil etish, transport va tegishli infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.

В рамках поездки в Ферганскую область президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией концепции развития международного аэропорта Ферганы.
Действующий терминал аэропорта эксплуатируется более тридцати лет. Его пропускная способность, уровень удобства для пассажиров, а также возможности развития авиационных и неавиационных услуг уже не в полной мере отвечают современным требованиям.
В связи с этим планируется комплексное развитие инфраструктуры аэропорта. Проект направлен на расширение географии полетов, повышение качества обслуживания с учетом растущей экономической активности региона и увеличения туристического потока.
На презентации рассмотрены вопросы удлинения и расширения взлётно-посадочной полосы, модернизации аэродромной инфраструктуры, строительства новых пассажирского и грузового терминалов.
Новый пассажирский терминал площадью около 20 тысяч квадратных метров сможет обслуживать до 1,2 тысячи пассажиров в час – вдвое больше нынешних возможностей. Также будут созданы дополнительные стоянки для самолётов, что позволит увеличить вместимость воздушных судов до 10 единиц.
В новом терминале предусмотрены просторные залы ожидания, современные сервисные зоны, удобные системы регистрации и контроля, а также отдельные условия для обслуживания высокопоставленных гостей.
Глава государства подчеркнул, что аэропорт является «воротами» любого региона, и дал рекомендации по организации современного сервиса, развитию транспортной и сопутствующей инфраструктуры.
Подчеркнута важность проектирования, строительства и последующего управления новым терминалом на основе международных стандартов с привлечением зарубежных операторов, обладающих соответствующим опытом.