Buxoro transport parkiga navbatdagi 24 ta avtobus partiyasi yetib keldi. Transport vazirligi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, avtoparkni yangilash qadimiy shaharda yo‘lovchi tashish tizimini takomillashtirish, yo‘l tirbandliklariga qarshi kurashish, ekologik tozalik va harakat xavfsizligini oshirishga qaratilgan.
Texnika yetkazib berishni Progress Mega Trans mas’uliyati cheklangan jamiyati amalga oshirdi. Ushbu partiyaning aniq markasi va ishlab chiqarilgan mamlakati rasman aniqlanmagan bo‘lsa-da, xarid keng ko‘lamli modernizatsiya dasturi doirasida amalga oshirilmoqda. Yangi mashinalar yaqinda yaratilgan brutto-kontraktlar asosidagi marshrutlar tarmog‘iga xizmat ko‘rsatishi rejalashtirilgan, bu esa aniq harakat jadvaliga rioya qilishni kafolatlaydi.
Buxoro jamoat transportini yangilash bo‘yicha yuqori sur’atlarni namoyish etmoqda: faqat fevral oyida shaharga Xitoydan 25 ta avtobus kelgan. Umuman, 2023-2025 yillar davomida shimoliy mintaqa Xitoy ishlab chiqarishidagi 116 ta avtobus va 45 ta mikroavtobus olgan. Keng ko‘lamli xaridlar shaharni rivojlantirish bosh rejasida nazarda tutilgan infratuzilmaviy o‘zgarishlar bilan mustahkamlanmoqda.
Buxoroda transportni rivojlantirish dasturi 21 ta yangi marshrutni ishga tushirish, 113 chorrahada “aqlli svetofor” tizimlarini o‘rnatish va 7 ta markaziy ko‘chada jamoat transporti uchun ajratilgan yo‘laklarni yaratishni o‘z ichiga oladi. Ushbu choralar shahar bo‘ylab sayohatlarni aholi va ko‘plab sayyohlar uchun yanada bashoratli va qulay qilishga qaratilgan.

В транспортный парк Бухары прибыла очередная партия из 24 автобусов. Как сообщает пресс-служба Министерства транспорта, пополнение автопарка направлено на совершенствование системы пассажирских перевозок, борьбу с дорожными заторами, а также повышение экологической чистоты и безопасности движения в древнем городе.
Поставку техники осуществило общество с ограниченной ответственностью Progress Mega Trans. Несмотря на то, что конкретная марка и страна производства данной партии официально не уточняются, закупка проводится в рамках масштабной программы модернизации. Планируется, что новые машины будут обслуживать недавно созданную сеть маршрутов на основе брутто-контрактов, что гарантирует соблюдение четкого графика движения.
Бухара демонстрирует высокие темпы обновления общественного транспорта: только в феврале в город поступило 25 автобусов из Китая. Всего же за период 2023-2025 годов северный регион получил 116 автобусов и 45 микроавтобусов китайского производства. Масштабные закупки подкрепляются инфраструктурными изменениями, предусмотренными генеральным планом развития города.
Программа развития транспорта в Бухаре включает запуск 21 нового маршрута, установку систем "умный светофор" на 113 перекрестках и создание выделенных полос для общественного транспорта на 7 центральных улицах. Эти меры призваны сделать поездки по городу более предсказуемыми и комфортными для жителей и многочисленных туристов.