Sirdaryo viloyatida yuqori lavozimli soliq xodimining korrupsion faoliyati fosh etildi. Viloyat soliq boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i tadbirkordan pora sifatida tilla taqinchoqlar olayotganda qo‘lga olindi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, mansabdor shaxs o‘z xizmat mavqeidan foydalanib, zargarlik buyumlari savdosi bilan shug‘ullanuvchi mas’uliyati cheklangan jamiyat rahbariga bosim o‘tkazgan. Soliqchi kompaniya go‘yoki 1 milliard so‘mdan ortiq savdo aylanmasini yashirgan va majburiy to‘lovlardan bo‘yin tovlaganini da’vo qilgan.
“Muammoni hal qilish” evaziga u sun’iy shakllantirilgan 145 million so‘mlik jarimani qo‘llamaslikni va kelajakda homiylik qilishni va’da qilgan. O‘z xizmatlari uchun mansabdor shaxs tilla taqinchoqlar talab qilgan.
Davlat xavfsizlik xizmati, prokuratura, iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash departamenti va soliq boshqarmasi komplaens-nazorat bo‘limi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda soliqchi 10 million so‘mlik zargarlik buyumlarini olayotgan vaqtda ushlangan.
Qo‘lga olingan shaxsga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan, tergov harakatlari davom etmoqda. Huquq-tartibot organlari davlat xizmatchilari tomonidan tovlamachilikka uchragan fuqarolarni DXXning 1520 qisqa raqamiga tunu-kun murojaat qilishga chaqiradi. Har bir murojaatchining maxfiyligi kafolatlanadi.

В Сырдарьинской области пресечена коррупционная деятельность высокопоставленного сотрудника налоговых органов. Начальник одного из отделов областного налогового управления был задержан при получении взятки в виде ювелирных изделий от предпринимателя.
Следствие установило, что чиновник, используя свое служебное положение, оказывал давление на руководителя общества с ограниченной ответственностью, занимающегося торговлей ювелирными украшениями. Налоговик заявил, что компания якобы скрыла торговый оборот на сумму более 1 миллиарда сумов и уклонилась от обязательных платежей.
В качестве «решения вопроса» он предложил не применять искусственно сформированный штраф в размере 145 миллионов сумов и пообещал общее покровительство в будущем. За свои услуги должностное лицо потребовало золотые украшения.
Оперативники Службы государственной безопасности совместно с прокуратурой, Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями и отделом комплаенс-контроля налогового управления задержали чиновника с поличным в момент получения ювелирных изделий стоимостью 10 миллионов сумов.
В отношении задержанного возбуждено уголовное дело, ведутся следственные действия. Правоохранительные органы напоминают, что граждане, столкнувшиеся с вымогательством со стороны госслужащих, могут круглосуточно обращаться по короткому номеру СГБ 1520. Конфиденциальность каждого заявителя гарантируется государством.