Davlat xavfsizlik xizmati (DXQ) xabariga ko‘ra, Sirdaryo viloyat soliq boshqarmasining bir shu’ba boshlig‘i tadbirkordan 10 million so‘mlik tilla taqinchoqni pora sifatida olayotgan vaqtda qo‘lga tushgan.
Aniqlanishicha, soliq xodimi zargarlik buyumlari savdosi bilan shug‘ullanuvchi MCHJ rahbariga nisbatan sun’iy ravishda 145 million so‘mlik jarima shakllantirgan. U tadbirkorning 1 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ni yashirib, soliq to‘lashdan bo‘yin tovlaganini bahona qilgan.
Soliqchi ushbu jarimani bekor qilish va kelgusida “rahnamolik” qilish evaziga tadbirkordan qiymati 10 million so‘mlik tilla taqinchoq talab qilgan. U mazkur buyumni olayotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Hozirda mazkur shaxsga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan bo‘lib, tergov harakatlari davom etmoqda. Holat yuzasidan qo‘shimcha ma’lumotlar berilmagan.

Служба государственной безопасности (СГБ) сообщила, что начальник одного из отделов налогового управления Сырдарьинской области был задержан при получении взятки в виде золотого украшения стоимостью 10 миллионов сумов от предпринимателя.
Установлено, что налоговый инспектор искусственно сформировал штраф в размере 145 миллионов сумов в отношении руководителя ООО, занимающегося торговлей ювелирными изделиями. Он якобы обвинил предпринимателя в сокрытии более 1 миллиарда сумов и уклонении от уплаты налогов.
За отмену этого штрафа и «покровительство» в дальнейшей деятельности налоговик потребовал от предпринимателя золотое украшение стоимостью 10 миллионов сумов. Он был задержан с поличным при получении указанного предмета.
По данному факту возбуждено уголовное дело, проводятся следственные действия. Дополнительная информация не разглашается.