Jabrlanuvchining qarindoshlari tomonidan tarqatilgan ma’lumotlarga ko‘ra, voqea 28-aprelga o‘tar kechasi Toshkent viloyati Ohangaron shahrida sodir bo‘lgan. 14 yoshli qizning ta’kidlashicha, o‘sha kuni kechqurun dugonalari bilan ko‘chada o‘tirgan vaqtida ularning oldiga Spark avtomobili kelib to‘xtagan.
“Kecha, 27-aprel kuni soat 21:00 larda dugonalarim bilan uy oldidagi o‘rindiqda o‘tirgandik. Oldimizga Spark kelib to‘xtadi va mashinaga o‘tirishimizni aytdi. Men xohlamaganim uchun rad etdim, lekin u qo‘pol ravishda o‘tirishimni buyurdi. Men uni ichki ishlar xodimi, menga hech narsa qilmaydi, deb o‘ylagandim”, — dedi u.
Qizning so‘zlariga ko‘ra, shundan so‘ng erkak ularni chekka bir joyga olib borgan. “Men mashinaga o‘tirganimdan keyin, u bizni juda uzoqdagi allaqanday tog‘li hududga olib bordi, mashinani o‘chirib, bizga shilqimlik qila boshladi. Shundan so‘ng, akam geolokatsiyani ko‘rib, o‘sha yerga yetib keldi. Yaqinda o‘sha odam menga yozib, ismimni va ishlarim qalayligini so‘radi, yana gap otmoqchi bo‘ldi”, — deya bayonot berdi qiz.
Qizning akasi, 18 yoshli Artyomning ma’lum qilishicha, avtomobilning davlat raqami 10 R077MB bo‘lgan, rulda esa, uning so‘zlariga ko‘ra, PPX xodimi o‘tirgan. “O‘zbekiston PPX xodimi mening 14 yoshli singlim bilan tungi soat 01:00 da tog‘da, mashina ichida bo‘lgan. Nima bilan shug‘ullanganini bilmayman. Yordam berishingizni, bu voqeani keng ommaga yoyishingizni so‘rayman. Bu aqlga sig‘maydigan holat. Qiz hali 14 yoshda”, — dedi u.
Artyomning so‘zlariga ko‘ra, voqea “Ohangaron shahrida, sement zavodi orqasidagi tog‘li hududda” sodir bo‘lgan. Shuningdek, u video va telefon suhbatini yozib olganini, unda erkak unga tahdid qilganini da’vo qilmoqda. “Xodim „qayerdasan, seni topib jazolayman“, deyapti. Iltimos, insoniylik yuzasidan menga yordam beringlar”, — deydi yigit.
Shuningdek, Artyom mojaro vaqtida erkak uning qo‘lini jarohatlaganini ta’kidlamoqda. “Biz videoga olayotgan vaqtimizda, men uning mashinasi eshigini ochmoqchi bo‘lganimda u qo‘limga nimadir sanchib oldi. Bu ichki ishlar xodimi tomonidan sodir etilgan pedofiliyadir. Bunga chek qo‘yishingizni so‘rayman. Bu normal holat emas. Buning oldi olinishi kerak. Uni qonun doirasida to‘liq, hatto ikki baravar qattiqroq jazolashingizni so‘rayman, chunki u — militsiya xodimi. U qonunni buzishi emas, balki himoya qilishi kerak”, — dedi qizning akasi.
Shuningdek, u Diyor ismli o‘sha xodim deb gumon qilinayotgan shaxsning Instagram’dagi suratlarini e’lon qildi.
IIV Jamoat xavfsizligi departamentining ma’lum qilishicha, ushbu xabarlar yuzasidan tekshiruv boshlangan. Idora ma’lumotlariga ko‘ra, tekshiruv IIV O‘z xavfsizligi bo‘linmasi hamda prokuratura organlari tomonidan birgalikda olib borilmoqda. “Voqeaning barcha ishtirokchilari va tafsilotlari aniqlangan. Xabarlarda tilga olingan xodim xizmat vazifasini bajarishdan chetlatilgan. Bayon etilgan faktlar tasdiqlangan taqdirda, uning xatti-harakatlariga qat’iy huquqiy baho beriladi, hatto jinoiy javobgarlikka tortishgacha chora ko‘riladi”, — deyiladi xabarda.
Vazirlik ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan sodir etiladigan noqonuniy xatti-harakatlar, ayniqsa, voyaga yetmaganlarga nisbatan bo‘lgan holatlar “mutlaqo yo‘l qo‘yib bo‘lmas ekanligini va qat’iy choralar ko‘rilishiga sabab bo‘lishini” ta’kidladi.
IIV tekshiruv natijalari haqida qo‘shimcha ma’lumot berishga va’da berdi. Shuningdek, idora fuqarolardan faqat rasmiy ma’lumotlarga tayanishni so‘radi.

Департамент общественной безопасности МВД сообщил о начале проверки после распространения в соцсетях сообщений о возможных противоправных действиях сотрудника патрульно-постовой службы в отношении несовершеннолетней девушки.
По данным родственников потерпевшей, инцидент произошел в ночь на 28 апреля в городе Ахангаран Ташкентской области. 14-летняя девочка утверждает, что вечером того дня они с подругами сидели на скамейке возле дома, когда к ним подъехал автомобиль Spark.
«Вчера, 27 апреля, около 21:00 мы с подругами сидели на скамейке возле дома. К нам подъехал Spark и сказал садиться в машину. Я отказалась, но он грубо приказал сесть. Я думала, он сотрудник милиции, ничего не сделает», — рассказала она.
По словам девочки, после этого мужчина отвез их в отдаленное место. «Когда я села в машину, он отвез нас в какую-то горную местность, заглушил двигатель и начал приставать. Потом мой брат увидел геолокацию и приехал туда. Недавно этот человек написал мне, спросил мое имя и как дела, снова пытался заговорить», — заявила девочка.
Брат девочки, 18-летний Артем, сообщил, что государственный номер автомобиля — 10 R077MB, а за рулем, по его словам, сидел сотрудник ППС. «Сотрудник ППС Узбекистана находился с моей 14-летней сестрой в горах в машине в час ночи. Чем они занимались, я не знаю. Прошу помочь, распространить эту информацию. Это не укладывается в голове. Девочке всего 14 лет», — сказал он.
Артем утверждает, что инцидент произошел «в горной местности за цементным заводом в Ахангаране». Также он заявил, что записал видео и телефонный разговор, в котором мужчина ему угрожал. «Сотрудник говорит: „Где ты, я найду тебя и накажу“. Пожалуйста, помогите мне по-человечески», — говорит юноша.
Кроме того, Артем утверждает, что во время конфликта мужчина поранил ему руку. «Когда мы снимали видео, я пытался открыть дверь его машины, и он что-то воткнул мне в руку. Это педофилия со стороны сотрудника милиции. Прошу остановить это. Это ненормально. Это нужно пресечь. Прошу наказать его по всей строгости закона, даже вдвойне, потому что он — милиционер. Он должен не нарушать закон, а защищать», — заявил брат девочки.
Также он опубликовал фотографии подозреваемого, которого назвал Диёр, из Instagram.
Департамент общественной безопасности МВД сообщил, что по данным сообщениям начата проверка. По данным ведомства, проверка проводится совместно с подразделением собственной безопасности МВД и органами прокуратуры. «Установлены все участники и обстоятельства происшествия. Упомянутый в сообщениях сотрудник отстранен от исполнения служебных обязанностей. В случае подтверждения изложенных фактов его действиям будет дана жесткая правовая оценка, вплоть до привлечения к уголовной ответственности», — говорится в сообщении.
Министерство подчеркнуло, что противоправные действия сотрудников органов внутренних дел, особенно в отношении несовершеннолетних, «абсолютно недопустимы и повлекут принятие решительных мер».
МВД пообещало предоставить дополнительную информацию о результатах проверки. Ведомство также попросило граждан полагаться только на официальные данные.