Toshkent va bir qator viloyatlarda noqonuniy valyuta ayirboshlovchilarning faoliyatini to‘xtatish bo‘yicha keng ko‘lamli maxsus operatsiya o‘tkazildi. Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xodimlari reydlar davomida qonunbuzarlardan o‘n minglab dollar, yuan va rublni musodara qildi.
Operativ tadbirlar geografiyasi deyarli butun mamlakatni qamrab oldi: hibsga olishlar poytaxtning Mirzo Ulug‘bek tumanida, shuningdek, Yangiyo‘l, Qashqadaryo, Buxoro va Samarqand viloyatlarida amalga oshirildi. Departament matbuot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, noqonuniy savdogarlardan jami 30 ming dollardan ortiq, shuningdek, o‘n minglab boshqa xorijiy valyuta, jumladan, evro, rubl va yuan musodara qilingan.
Aniqlangan barcha faktlar bo‘yicha valyuta boyliklarining noqonuniy aylanishi bilan bog‘liq jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan. Huquq-tartibot idoralari yana bir bor eslatib o‘tdiki, xorijiy pul mablag‘lari bilan har qanday operatsiyalar faqat bank muassasalarida amalga oshirilishi mumkin.
Avvalroq, Markaziy bank boshqaruvi Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan birgalikda xorijiy valyutani sotib olish qoidalarini liberallashtirish tashabbusi bilan chiqqan edi. Taklif etilayotgan o‘zgartirishlar jismoniy shaxslar uchun tartiblarni soddalashtirish va bank nazoratini optimallashtirishga qaratilgan.

В Ташкенте и ряде регионов республики прошла масштабная спецоперация по пресечению деятельности нелегальных валютчиков. Сотрудники Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре в ходе рейдов изъяли у нарушителей десятки тысяч долларов, юаней и рублей.
География оперативных мероприятий охватила практически всю страну: задержания прошли в Мирабадском районе столицы, а также в Янгиюле, Кашкадарье, Бухаре и Самаркандской области. По данным пресс-службы Департамента, у нелегальных торговцев суммарно изъяли свыше 30 тысяч долларов, а также десятки тысяч единиц иной зарубежной валюты, среди которой евро, рубли и юани.
По всем выявленным фактам уже возбуждены уголовные дела о незаконном обороте валютных ценностей, а правоохранители в очередной раз напомнили, что любые операции с иностранными деньгами разрешены только в банковских учреждениях.
Ранее сообщалось, что правление Центрального банка совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре выступили с инициативой по либерализации правил покупки иностранной валюты. Предлагаемые изменения направлены на упрощение процедур для физических лиц и оптимизацию банковского контроля.