O‘zbekistonda 3 yoshgacha bo‘lgan, rivojlanishida nuqsonlari bo‘lgan bolalarni qo‘llab-quvvatlashning kompleks modeli joriy etilmoqda. Yangi tizim tashxis qo‘yishdan tortib to‘liq reabilitatsiya va davlat tomonidan zarur davolanishni moliyalashtirishgacha bo‘lgan butun yo‘lni qamrab oladi.
Prezident tomonidan nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ijtimoiy xizmatlarni tubdan yaxshilashga qaratilgan tegishli farmon imzolandi. Hujjat rasman “Erta aralashuv” xizmatini joriy etadi, bu mutaxassislarga rivojlanishdagi buzilishlarni o‘z vaqtida aniqlash va oilalarga eng erta bosqichlarda manzilli yordam ko‘rsatish imkonini beradi.
Xizmat 2026-yil 1-iyungacha bosqichma-bosqich joriy etiladi. Yangi model doirasida bolalar quyidagi kompleks yordamni olishlari mumkin: maxsus pedagoglardan korreksion-rivojlantiruvchi yordam; davolovchi jismoniy tarbiya instruktorlari bilan reabilitatsiya mashg‘ulotlari; rivojlanishning dastlabki bosqichlarida kuzatuv va holatni baholash.
Tibbiy qismga alohida e’tibor qaratilgan. Anatomik nuqsonlari bo‘lgan bolalarni qo‘shimcha tekshirish va jarrohlik davolash xarajatlari Davlat tibbiy sug‘urta jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qoplanadi. Tizimning joriy etilishi bolalar va ularning oilalari hayot sifatini oshirish, shuningdek, o‘z vaqtida tashxis qo‘yish va qo‘llab-quvvatlash orqali og‘ir nogironlik xavfini kamaytirish imkonini beradi.
Boshqa moliyaviy imtiyozlar ham ko‘zda tutilgan. Xususan, 3 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan nogiron bolalarning ota-onalari uchun kunduzgi parvarish markazlari uchun oylik to‘lov (3 million so‘mgacha) daromad solig‘idan ozod qilinadi. Shuningdek, I guruh nogironlari va ularga hamrohlik qiluvchi bir kishi shahar yo‘lovchi transportida bepul qatnash huquqiga ega.

В Узбекистане внедряется комплексная модель поддержки детей в возрасте до трех лет, имеющих особенности развития. Новая система охватит весь путь — от постановки диагноза до полноценной реабилитации и государственного финансирования необходимого лечения.
Соответствующий указ, направленный на кардинальное улучшение социальных услуг для лиц с инвалидностью, подписал президент. Документ официально вводит услугу «Раннее вмешательство» («Эрта аралашув»), которая позволит специалистам своевременно выявлять нарушения в развитии и оказывать семьям адресную помощь на самых ранних этапах.
До 1 июня 2026 года услуга будет внедряться поэтапно. В рамках новой модели дети смогут получать комплексную поддержку: коррекционно-развивающую помощь от специальных педагогов; реабилитационные занятия с инструкторами по лечебной физкультуре; сопровождение и оценку состояния на ранних этапах развития.
Особое внимание уделено медицинской составляющей. Расходы на дополнительное обследование и хирургическое лечение детей с анатомическими дефектами будут покрываться за счет средств Фонда государственного медицинского страхования. Отмечается, что внедрение системы позволит повысить качество жизни детей и их семей, а также снизить риски тяжелых форм инвалидности за счет своевременной диагностики и поддержки.
Предусмотрены и другие финансовые льготы. В частности, для родителей детей с инвалидностью в возрасте от 3 до 18 лет ежемесячная плата за центры дневного ухода в размере до 3 миллионов сумов освобождается от подоходного налога. Кроме того, право на бесплатный проезд в городском пассажирском транспорте распространяется на лиц с инвалидностью I группы и одного сопровождающего.