O‘zbekiston, Toshkent – Podrobno.uz. 2026 yil 1 sentyabrdan boshlab mamlakatda alohida ehtiyojli insonlarga parvarish qilish bo‘yicha nafaqa oluvchilar doirasi kengayadi, “Muruvvat” internatlari esa zamonaviy ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash markazlariga aylantiriladi.
2026 yil 1 sentyabrdan boshlab og‘ir aqliy zaiflik tashxisi qo‘yilgan 18 yoshdan oshgan kattalarning qonuniy vakillari har oylik parvarish nafaqasini olishni boshlaydi. To‘lov miqdori hozirda 18 yoshgacha bo‘lgan nogiron bolalarning vasiylariga to‘lanadigan nafaqaga teng bo‘ladi.
Shu bilan birga, mamlakatda ijtimoiy muassasalar islohoti o‘tkazilmoqda: “Muruvvat” internatlari “G‘amxo‘rlik” markazlari deb qayta nomlanadi. Ular reabilitatsiya va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi funksiyalarga ega bo‘ladi.
2026 yil 1 maydan boshlab “G‘amxo‘rlik” markazlariga quyidagilar qabul qilinadi: psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya xulosasiga ko‘ra nogiron bolalar; I va II guruh ruhiy kasalliklarga ega bo‘lgan, oilasi va uy-joyi bo‘lmagan yoki yashash sharoiti yaroqsiz bo‘lgan kattalar; parvarishga muhtoj bo‘lgan I va II guruh ruhiy kasalliklarga ega boshqa fuqarolar.
Markazlarda ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatishning yangi tartibi joriy etiladi: tarbiyalanuvchilar sport, ijod, mehnat va ijtimoiy-ma’naviy terapiyaga jalb qilinadi, shuningdek, “Murabbiy nazorati ostida” dasturi orqali mustaqil hayotga tayyorlanadi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan uch yoshgacha bo‘lgan bolalarni qo‘llab-quvvatlashning kompleks modeli joriy etilmoqda. Yangi tizim tashxis qo‘yishdan to to‘liq reabilitatsiya va zarur davolanishni davlat tomonidan moliyalashtirishgacha bo‘lgan butun yo‘lni qamrab oladi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. С 1 сентября 2026 года в стране увеличится круг получателей пособий по уходу за людьми с особыми потребностями, а интернаты "Мурувват" преобразуют в современные центры социальной поддержки.
Так, с 1 сентября 2026 года ежемесячное пособие по уходу начнут получать законные представители взрослых (18+), у которых диагностирована тяжелая форма умственной отсталости. Размер выплаты будет равен пособию, которое сегодня выплачивается опекунам детей с инвалидностью до 18 лет.
Одновременно в стране проводится реформа социальных учреждений: интернаты "Мурувват" переименуют в центры "Гамхурлик". Они получат новые функции по реабилитации и поддержке.
С 1 мая 2026 года в "Гамхурлик" начнут принимать: детей с инвалидностью по заключению психолого-медико-педагогической комиссии; взрослых с психическими расстройствами I и II группы, не имеющих семьи и жилья либо проживающих в непригодных условиях; других граждан с психическими расстройствами I и II группы, нуждающихся в уходе.
В центрах будет внедрен новый порядок оказания социальных услуг: воспитанников будут вовлекать в спорт, творчество, трудовую и социально-духовную терапию, а также готовить к самостоятельной жизни через программу "Под наблюдением наставника".
Напомним, в Узбекистане внедряется комплексная модель поддержки детей в возрасте до трех лет, имеющих особенности развития. Новая система охватит весь путь — от постановки диагноза до полноценной реабилитации и государственного финансирования необходимого лечения.