Toshkent shahri Ichki ishlar bosh boshqarmasi (IIBB) Glamour Gold MCHJ mansabdor shaxslariga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi yakunlari bo‘yicha jabrlanuvchilar bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda boshqarma matbuot xizmati xabar berdi.
Tergov hujjatlariga ko‘ra, 2020-yilda boshlangan “Eco Dream” turar joy majmuasi qurilishi loyihasi amalda firibgarlik sxemasi bo‘lib chiqqan. 368 nafar fuqaro jamiyat hisobiga jami 97 mlrd so‘m pul mablag‘ini kiritgan. Tergovga jalb qilingan 274 nafar fuqaroga yetkazilgan zarar 77 mlrd so‘mni tashkil etadi.
Kelib tushgan murojaatlar asosida IIBB Tergov boshqarmasi va shahar prokuraturasi tomonidan kompaniya mansabdor shaxslariga nisbatan jinoyat ishi ochilib, tergov olib borilgan. Jabrlanuvchilarning aytishicha, kompaniya yillar davomida turli bahonalar bilan odamlarni aldab kelgan. Ulardan biri: “Biz ularga ishongan edik. Avvaliga ‘uyingiz tez bitsinmi yoki sifatlimi’ deb so‘rashdi. Albatta, sifatli bo‘lishiga rozi bo‘ldik. Keyin ‘yerni kavlaganda trubadan suv chiqib ketdi’ deb aldashdi. Shu bilan oradan besh yil o‘tdi. Men 100 foiz to‘lovni amalga oshirib bo‘lganman, lekin uyimni hali ham ololganim yo‘q”, dedi u.
Yana bir jabrlanuvchi 2021-yilda bir xonali uy uchun to‘lovni boshlagan va 20 oy davomida bo‘lib to‘lagan. Hozirda 2026-yil bo‘lishiga qaramay, na uydan, na puldan darak bor. Boshqa bir fuqaro esa 460 mln so‘mdan ortiq mablag‘ to‘laganini, biroq uyi hali kotlovan bosqichida to‘xtab qolganini ma’lum qildi.
16-mart holatiga ko‘ra, “Eco Dream” turar joy majmuasi qurilishiga fuqarolardan yig‘ilgan mablag‘larning atigi 37,4 mlrd so‘mi sarflangani, qolgan qismi esa talon-toroj qilingani aniqlangan. Ichki ishlar vaziri o‘rinbosari Ramazon Ashrapov: “Yolg‘onchiligi uchun, sizlarni aldaganligi uchun ham bu isbotlandi va qamoqda o‘tiribdi. Agar moddiy zarar 97 mlrd bo‘lsa, undan tashqari sizlarga qurib berilgan yana 300 ta kvartirasi ham zapasda turibdi. Bizlar oxiriga yetkazib beramiz”, dedi.
MCHJ mansabdor shaxslari tomonidan yetkazilgan moddiy zararni qoplash maqsadida ayblanuvchilarga tegishli mol-mulklar sud ajrimiga asosan xatlanib, moddiy zararga qaratish uchun sudga havola etiladi. Xususan, asosiy gumondor Dmitriy Kanga tegishli 65 mlrd 582 mln so‘mlik ko‘chmas mulklar va transport vositalari xatlanib, ularga taqiq qo‘yilgan.
Dmitriy Kanning o‘g‘li Sergey Kan: “Hozirgi holat bo‘yicha, otamning nomida bitta mulk bor. Xayriyatki, hozir uni sotib olishga tayyor mijoz topilib turibdi. Agar bizga o‘sha mulkni sotishga imkon berilsa, undan tushgan mablag‘ni ulushdorlarga zararni qoplash uchun yo‘naltirgan bo‘lardik”, dedi.
Jinoyat ishi hozirda sudga oshirish jarayonida. Toshkent shahri prokurori Anvar O‘rmonov: “Mana mulkini xatladik, yerini xatladik, sudga beramiz. Sud uni sotuvga chiqarib, sizlarga pulini qaytarib berishi mumkin. Yana vaqt ketadi bunga. Bizning vazifamiz – qonun ustuvor, jazo muqarrarligini ta’minlash”, dedi.
Hozirda Glamour Gold MCHJning 9 nafar mansabdor shaxsiga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan ayblov e’lon qilingan. Barcha ayblanuvchilarga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llangan.
Mazkur MCHJdan jabr ko‘rgan, ammo hali murojaat qilmagan fuqarolar Toshkent shahri IIBB Tergov boshqarmasiga kelishlari so‘ralmoqda. Bunday fuqarolar bo‘yicha ish alohida yurituvga ajratilib, tergov davom ettiriladi.

Главное управление внутренних дел (ГУВД) Ташкента провело встречу с потерпевшими по уголовному делу в отношении должностных лиц ООО «Glamour Gold». Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Согласно материалам следствия, проект строительства жилого комплекса «Eco Dream», начатый в 2020 году, оказался мошеннической схемой. 368 граждан внесли на счета компании 97 млрд сумов. Ущерб, причиненный 274 потерпевшим, привлеченным к следствию, составил 77 млрд сумов.
На основании поступивших заявлений следственное управление ГУВД и городская прокуратура возбудили уголовное дело в отношении должностных лиц компании. По словам потерпевших, компания годами обманывала людей под разными предлогами. Один из них заявил: «Мы им верили. Сначала спросили: „Хотите, чтобы дом построили быстро или качественно?“ Мы, конечно, согласились на качество. Потом сказали, что при рытье котлована прорвало трубу и вода ушла. Так прошло пять лет. Я выплатил 100% стоимости, но до сих пор не получил квартиру».
Другой потерпевший рассказал, что в 2021 году начал платить за однокомнатную квартиру и выплачивал в рассрочку 20 месяцев. Несмотря на то, что сейчас уже 2026 год, ни квартиры, ни денег нет. Еще один гражданин сообщил, что выплатил более 460 млн сумов, но дом до сих пор находится на стадии котлована.
По состоянию на 16 марта установлено, что из собранных с граждан средств на строительство «Eco Dream» было потрачено лишь 37,4 млрд сумов, остальная часть похищена. Заместитель министра внутренних дел Рамазон Ашрапов заявил: «За ложь и обман это доказано, и он сидит в тюрьме. Если материальный ущерб составляет 97 млрд, то помимо этого у нас есть еще 300 построенных квартир в резерве. Мы доведем дело до конца».
Для возмещения материального ущерба потерпевшим на основании судебного постановления арестовано имущество обвиняемых, в том числе недвижимость и транспортные средства основного подозреваемого Дмитрия Кана на сумму 65 млрд 582 млн сумов.
Сын Дмитрия Кана Сергей Кан заявил: «Сейчас на имя отца оформлена одна квартира. К счастью, нашелся покупатель, готовый ее купить. Если нам разрешат продать ее, мы направим вырученные средства на возмещение ущерба дольщикам».
В настоящее время уголовное дело передано в суд. Прокурор Ташкента Анвар Урмонов отметил: «Мы арестовали имущество, землю, передаем в суд. Суд может выставить их на продажу и вернуть вам деньги. На это потребуется время. Наша задача – обеспечить верховенство закона и неотвратимость наказания».
В отношении 9 должностных лиц ООО «Glamour Gold» выдвинуты обвинения по соответствующим статьям Уголовного кодекса. Всем избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Граждане, пострадавшие от действий данной компании, но еще не обратившиеся с заявлением, приглашаются в следственное управление ГУВД Ташкента. По их заявлениям будут возбуждены отдельные производства, и следствие будет продолжено.