️ O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamaxmudov moliyachi va bloger Otabek Bakirovga nisbatan uning Telegram kanalidagi postlariga huquqiy baho berishni so‘rab ichki ishlar organlariga murojaat qilgan. Bu haqda Bakirovning o‘zi ma’lum qildi.
️ Vazir avvalgi arizasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atish rad etilganidan keyin 2024-yil 26-dekabrda blogerning bir necha seriyali postlariga nisbatan shikoyat qilgan. 2026-yil 23-yanvarda Toshkent shahar IIBB jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad etgan, biroq 25-mart kuni Toshkent shahar prokuraturasi bu qarorni bekor qilgan. Hozirda ish Yashnobod IIBga tushirilgan.
️ Bakirovning ta’kidlashicha, shikoyat mazmuni metan zapravkalarda gaz bor-yo‘qligi va navbatlar haqida ma’lumot beruvchi Avto24 ilovasiga bildirilgan e’tirozlar bilan bog‘liq. Shuningdek, Toshkent tumanida gaz va elektr ta’minoti uzilishlari haqidagi postlar ham muhokama qilinmoqda.
️ Blogerning so‘zlariga ko‘ra, murojaat taxminan bir yarim yil avval e’lon qilingan postlarga taalluqli. U elektr ta’minotidagi uzilishlar muammosi hali ham saqlanib qolayotganini qayd etgan.
️ Otabek Bakirov taniqli moliyachi va jamoat arbobi bo‘lib, iqtisodiy masalalar muhokamasida faol ishtirok etadi. U o‘zining Bakiroo Telegram kanalida tahliliy materiallar va tanqidiy fikrlarini e’lon qilib boradi.

️ Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов обратился в органы внутренних дел с просьбой дать правовую оценку постам финансиста и блогера Отабека Бакирова. Об этом сообщил сам Бакиров.
️ По его данным, после того как по предыдущему заявлению министра было отказано в возбуждении уголовного дела, 26 декабря 2024 года он подал жалобу в ГУВД Ташкента на несколько серийных постов в Telegram-канале блогера. 23 января 2026 года ГУВД Ташкента отказало в возбуждении дела, однако 25 марта прокуратура Ташкента отменила это решение. Сейчас дело передано в Яшнабадское РУВД.
️ Бакиров отметил, что содержание жалобы связано с возражениями против приложения Avto24, которое якобы предоставляет информацию о наличии газа на метановых заправках и очередях. Также речь идет о постах о перебоях с газо- и электроснабжением в Ташкентской области.
️ По словам блогера, жалоба касается постов, опубликованных примерно полтора года назад. При этом он отметил, что проблема перебоев с электроснабжением до сих пор сохраняется.
️ Отабек Бакиров — известный финансист и общественный деятель, активно участвующий в обсуждении экономических вопросов. Он публикует аналитические материалы и критические замечания, в том числе по энергетической сфере, в своем Telegram-канале Bakiroo.