Prezident administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva o‘zining Telegram kanalida Toshkent teatrlarini modernizatsiya qilish va davlat tomonidan moliyalashtirishni kuchaytirish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi.
Poytaxt madaniyat sohasi obyektlarini ko‘zdan kechirgan Saida Mirziyoyeva “Toshkent teatrlarining moddiy-texnik bazasi davlat qo‘llab-quvvatloviga o‘ta muhtoj” ekanini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Muqimiy nomidagi akademik teatr, Yoshlar teatri hamda “Arena” yotoqxonasi binolari anchadan buyon jiddiy ta’mirtalab holatda.
“Biz hamma sharoitni yaratsakkina, repertuarlar yangilanib turadi, tomoshabin ko‘nglidan joy oladigan, dolzarb mavzulardagi spektakllar sahnalashtiriladi”, — dedi PA rahbari.
Yotoqxonada aktyorlar 12−16 kvadrat metr maydonga ega xonalarda yashaydi. Aktrisalardan biri 15 yildan buyon myuzikl teatri ochishni orzu qilayotganini aytib, uning loyihasini qog‘ozda ko‘rsatdi. Saida Mirziyoyeva ushbu loyihani o‘rganib chiqish bo‘yicha topshiriq berdi.
Prezident administratsiyasi rahbari, shuningdek, Alisher Navoiy nomidagi Davlat adabiyot muzeyiga tashrif buyurib, u yerda noyob qo‘lyozmalarni raqamlashtirish jarayoni muhokama qilindi.
E’lon qilingan videoda ventilyatsiya ishlamayotgani va issiq suv uzib qo‘yilgani haqida gaplar eshitiladi. Shuningdek, binoda ta’mir ishlari to‘liq yakunlanmagan xonalar, devorlarda ko‘chgan bo‘yoqlar ham ko‘zga tashlanadi.
Avval nazorat bo‘lmagani ta’kidlanib, vaziyatni hozirgi holatga kim yetkazgani yuzasidan tahlil taqdim etish bo‘yicha topshiriq berildi. “Janoblar, javobgarlikni o‘z zimmangizga oling”, — dedi Mirziyoyeva.
Qo‘g‘irchoq teatrida Saida Mirziyoyeva ta’mirlash jarayoni bilan tanishdi. “Moliyalashtirish masalalarini hal qilish uchun mas’ullar tayinlandi. Vaziyat shaxsiy nazoratga olindi”, — dedi prezident yordamchisi.
Yoshlar teatrini (1928-yilda tashkil etilgan, mintaqadagi eng qadimgi teatrlardan biri) rekonstruksiya qilish rejalari haqida 2021-yilda xabar berilgan edi. 2022-yilda teatr ta’mirlash ishlari tufayli noaniq muddatga yopilishini e’lon qildi. Joriy yilning mart oyida ijodiy jamoa o‘zining 98-mavsumini Yosh tomoshabinlar teatri sahnasida vaqtincha ochdi. Aprel oyining oxirida teatr Rossiyada gastrol safarida bo‘ldi.

Руководитель администрации президента Саида Мирзиёева сообщила в своем Telegram-канале о планах модернизации ташкентских театров и усиления государственного финансирования.
После осмотра объектов культуры столицы Саида Мирзиёева отметила, что «материально-техническая база ташкентских театров остро нуждается в государственной поддержке». По её словам, здания Академического театра имени Мукими, Молодёжного театра и общежития «Арена» давно требуют капитального ремонта.
«Только создав все условия, мы сможем обновлять репертуар, ставить актуальные спектакли, которые найдут отклик у зрителей», — заявила глава администрации.
В общежитии актёры живут в комнатах площадью 12–16 квадратных метров. Одна из актрис рассказала, что 15 лет мечтает открыть музыкальный театр, и показала проект на бумаге. Мирзиёева поручила изучить этот проект.
Руководитель администрации президента также посетила Государственный литературный музей имени Алишера Навои, где обсуждался процесс оцифровки уникальных рукописей.
На опубликованном видео слышны жалобы на неработающую вентиляцию и отключение горячей воды. Также видны недостроенные помещения и облупившаяся краска на стенах.
Отмечая отсутствие контроля, Мирзиёева поручила представить анализ того, кто довёл ситуацию до такого состояния. «Господа, возьмите на себя ответственность», — сказала она.
В Кукольном театре Саида Мирзиёева ознакомилась с ходом ремонта. «Для решения вопросов финансирования назначены ответственные. Ситуация взята под личный контроль», — заявила помощница президента.
О планах реконструкции Молодёжного театра (основан в 1928 году, один из старейших в регионе) сообщалось ещё в 2021 году. В 2022 году театр объявил о закрытии на неопределённый срок из-за ремонта. В марте текущего года труппа временно открыла 98-й сезон на сцене Театра юного зрителя. В конце апреля театр гастролировал в России.
Указом президента от 22 ноября 2024 года Молодёжному театру с 1 января 2025 года по 31 декабря 2026 года в порядке правового эксперимента предоставлено право самостоятельно решать финансовые, творческие и организационные вопросы.