Uganda poytaxti Kampaladagi bir bolalar bog'chasida to'rt nafar bolani pichoqlab o'ldirgan erkak o'lim jazosiga hukm qilindi. Sudya Christopher Okello Onyumni 2-aprel kuni bir yoshdan uch yoshgacha bo'lgan bolalarni qasddan o'ldirishda aybdor deb topdi.
Hujumchi ota-ona qiyofasida bog'chaga kirgan, so'ng darvozani qulflab, yetti daqiqadan kam vaqt ichida hujumni amalga oshirgan. Politsiya ma'lumotlariga ko'ra, g'azablangan ota-onalar uni linch qilmoqchi bo'lgan, ammo qo'riqchi uni ushlab qolgan.
Sudda Onyumning mobil telefoni va noutbukida "menga yaqin maktablar" va "IShIDning bosh kesishlari" qidiruvlari topilgani, bu uning hujumga puxta tayyorgarlik ko'rganini ko'rsatgan. Sudya uning aqli raso emasligi haqidagi da'vosini rad etib, qotilliklar "hayvonlar kabi" amalga oshirilganini aytdi.
Bog'cha xodimi sudda bolalardan birini "qon ko'lmagida" topganini va Onyum unga ham hujum qilmoqchi bo'lganini aytdi. "U o'rnidan turdi va qo'lida pichoq bor edi. Men velosipedni olib unga otganimda, u bolani qo'yib yubordi va meni quva boshladi", dedi u.
Onyum ota-onalardan kechirim so'ramagan, bu esa sudya tomonidan pushaymonlik yo'qligi sifatida baholangan. Ugandada o'lim jazosi qonuniy, ammo kam qo'llaniladi; so'nggi ijro 20 yildan ko'proq vaqt oldin amalga oshirilgan.

Суд Уганды приговорил к смертной казни мужчину, убившего четырех детей в детском саду в столице Кампале в начале этого месяца. Кристофер Окелло Оньум был признан виновным в преднамеренном убийстве детей в возрасте от одного до трех лет 2 апреля.
Злоумышленник проник в детский сад под видом родителя, затем запер ворота и совершил нападение менее чем за семь минут. По данным полиции, разгневанная толпа родителей пыталась линчевать его, но охранник обезвредил подозреваемого.
В суде выяснилось, что Оньум предварительно искал в интернете «школы рядом со мной» и «обезглавливания ИГИЛ», что, по мнению судьи, свидетельствует о тщательной подготовке к нападению. Судья отклонил его заявление о невменяемости, отметив, что убийства были совершены «точно и методично», а дети были зарезаны «как животные».
Сотрудница детского сада рассказала суду, что обнаружила одного из детей в «луже крови», а когда столкнулась с Оньумом, тот попытался напасть на нее. «Он встал с ножом в руке. Я схватила детский велосипед и бросила в него. Он отпустил ребенка и погнался за мной», — сообщила она.
Оньум не извинился перед родителями, что судья расценил как отсутствие раскаяния. Смертная казнь в Уганде законна, но применяется редко; последняя казнь была проведена более 20 лет назад.