O‘zbekiston, Toshkent – Podrobno.uz. Butun jahon shaxmat olami tarixiy qarama-qarshilikni intiqlik bilan kutmoqda: 2026 yil 23 noyabrdan 17 dekabrgacha amaldagi chempion hindistonlik Gukesh Dommaraju va o‘zbekistonlik da’vogar Javohir Sindorov o‘rtasida jahon chempioni unvoni uchun o‘yin bo‘lib o‘tadi. Xalqaro shaxmat federatsiyasi (FIDE) rasmiy saytining xabariga ko‘ra, bu bellashuv shaxmat toji uchun kurash tarixidagi eng “yosh” bo‘ladi – uchrashuv boshlanishida ikkala grossmeyster ham bor-yo‘g‘i 20 yoshda bo‘ladi.
Ulkan sport tadbirining umumiy byudjeti 8,5 million dollarga baholanmoqda, minimal mukofot jamg‘armasi esa 2,5 million dollarni tashkil qiladi. Ushbu tarixiy o‘yinni o‘tkazishni istagan shaharlardan arizalar qabul qilish 31 may kuni yakunlanadi. Bellashuv reglamenti 2026 yil 1 iyulga qadar yakuniy tasdiqlanadi.
Raqiblarning bu o‘yingacha bo‘lgan yo‘li ta’sirchan bo‘ldi: Gukesh Dommaraju 2024 yil dekabrda xitoylik Din Lijenni mag‘lub etib, Garri Kasparovning ko‘p yillik rekordini yangilagan holda 18 yoshida FIDE tarixidagi eng yosh chempionga aylandi. Javohir Sindorov esa 2026 yilgi da’vogarlar turnirida Pafosda muddatidan oldin g‘alaba qozonib, toj uchun kurash huquqini qo‘lga kiritdi.
Da’vogarlar turnirida Sindorov 14 mumkin bo‘lgan ochkodan 10 ochko to‘plab, hech qanday mag‘lubiyatga uchramagan holda fenomenal natija ko‘rsatdi. O‘zbek grossmeysteri o‘z hisobida oltita g‘alaba va sakkizta durang bilan saralashni yakunladi.
An’anaga ko‘ra, toj uchun o‘yin 14 partiyadan iborat. Unvonni qo‘lga kiritish uchun ishtirokchilardan biri 7,5 ochko to‘plashi kerak; agar barcha partiyalar yakunida durang hisob 7:7 qayd etilsa, shaxmat toji taqdiri tay-brekda hal qilinadi.

Узбекистан, Ташкент – Podrobno.uz. Мировой шахматный мир замер в ожидании исторического противостояния: с 23 ноября по 17 декабря 2026 года пройдет матч за звание чемпиона мира между действующим обладателем титула Гукешем Доммаражу из Индии и претендентом из Узбекистана Жавохиром Синдоровым. Как сообщает официальный сайт Международной шахматной федерации (FIDE), этот поединок станет самым «молодым» в истории борьбы за шахматную корону — на момент начала встречи обоим гроссмейстерам будет всего по 20 лет.
Общий бюджет грандиозного спортивного события оценивается в 8,5 миллиона долларов, а минимальный призовой фонд составит 2,5 миллиона долларов. Прием заявок от городов, желающих принять у себя этот исторический матч, завершится 31 мая. Регламент поединка будет окончательно утвержден к 1 июля 2026 года.
Путь соперников к этому матчу был впечатляющим: Гукеш Доммаражу стал самым молодым чемпионом в истории FIDE в 18 лет, победив в декабре 2024 года китайца Дина Лижэня и побив многолетний рекорд Гарри Каспарова. Жавохир Синдоров завоевал право на битву за корону, одержав досрочную победу в турнире претендентов 2026 года в Пафосе.
На турнире претендентов Синдоров показал феноменальный результат, набрав 10 очков из 14 возможных и не потерпев ни одного поражения. Узбекский гроссмейстер завершил квалификацию с шестью победами и восемью ничьими в своем активе.
Традиционно матч за корону состоит из 14 партий. Для завоевания титула одному из участников необходимо набрать 7,5 очка; если же по итогам всех партий будет зафиксирован ничейный счет 7:7, судьба шахматной короны решится на тай-брейке.