Prezident Shavkat Mirziyoyev 30 aprel kuni tabiatni muhofaza qilish, ekologik barqarorlik, chiqindilarni boshqarish va qo‘riqlanadigan hududlarni rivojlantirish bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
2025-yilda 59 mingdan ortiq ekologik huquqbuzarlik aniqlandi (2024-yilda 47 ming edi). Jarimalarning yetarli emasligi sababli korxonalarga huquqbuzarliklarni bartaraf etishdan ko‘ra jarima to‘lash foydaliroq. Sanktsiyalarni xalqaro me’yorlarga yaqinlashtirish taklif qilindi.
Sanitariya tozalash bilan qamrov 88 foizga yetdi. 2026-yilda 90 foizga yetkazish rejalashtirilgan. 2030-yilga kelib poligonlar soni 50 foizga qisqartiriladi.
6 viloyatda $933 millionlik 6 ta chiqindi yoqish zavodi qurilmoqda. Ishga tushgach, 3,6 million tonna chiqindini qayta ishlab, yiliga 1,6 mlrd kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi. Yana $633 millionlik 5 ta zavod qurish rejalashtirilgan.
Navoiy viloyatida MDHda birinchi bo‘lgan xavfli chiqindilarni boshqarish bo‘yicha integratsiyalashgan platforma yaratiladi ($260 mln, yiliga 330 ming tonna).
Ugam daryosi va unga tutash hududlarni davlat gidrologik tabiat yodgorligi deb e’lon qilish taklif etildi. Qirg‘oq zonalarida qurilish va yer ishlari cheklanadi.
Bu yil Samarqandda ECO EXPO Central Asia 2026 xalqaro ko‘rgazmasi va Global ekologik fondning 8-Assambleyasi bo‘lib o‘tadi, unda 186 davlatdan 2,5 ming delegat qatnashadi.

Президент Шавкат Мирзиёев 30 апреля ознакомился с презентацией по охране природы, экологической устойчивости, управлению отходами и развитию охраняемых территорий.
В 2025 году выявлено более 59 тысяч экоправонарушений (в 2024-м — 47 тысяч). Из-за несоразмерности штрафов предприятиям выгоднее платить, чем устранять нарушения. Предложено пересмотреть санкции, приблизив их к международным нормам.
Охват санитарной очисткой достиг 88 процентов. В 2026 году планируется довести его до 90 процентов. К 2030 году количество полигонов сократят на 50 процентов.
В 6 областях строятся 6 мусоросжигательных заводов на $933 млн. После запуска будут перерабатывать 3,6 млн тонн отходов и производить 1,6 млрд кВт·ч электроэнергии в год. Планируется строительство ещё 5 заводов на $633 млн.
В Навоийской области создадут первую на СНГ интегрированную платформу по управлению опасными отходами ($260 млн, 330 тыс. тонн в год).
Реку Угам и прилегающие территории предложено объявить государственным гидрологическим памятником природы. Будут ограничены строительные и земляные работы в прибрежных зонах.
В этом году в Самарканде пройдут международная выставка ECO EXPO Central Asia 2026 и 8-я Ассамблея Глобального экологического фонда с участием 2,5 тысячи делегатов из 186 стран.