Hindiston hukumati juma kuni davlat kompaniyalari tomonidan sotiladigan tijorat suyultirilgan gaz (LPG) narxini 993 hind rupiyasiga (taxminan 8,90 yevro yoki 10,50 dollar) keskin oshirdi. Bu restoran, mehmonxona va oziq-ovqat do‘konlari egalari uchun navbatdagi og‘ir zarba bo‘ldi.
Global energiya narxlari Erondagi urush va Hormuz bo‘g‘ozining yopilishi boshlanganidan beri sezilarli darajada oshdi. AQSh va Eron o‘rtasidagi muzokaralardagi taraqqiyotning yo‘qligi blokadalarning tezda tugashini dargumon qiladi.
Bu Hindistonda 19 kg hajmdagi tijorat LPG balloni narxining 28 fevralda urush boshlanganidan beri uchinchi oylik oshishi hisoblanadi. Poytaxt Nyu-Dehlida mehmonxona va restoranlar keng foydalanadigan bunday ballon endi 3071,50 hind rupiyasiga tushadi.
Narx oshishi restoran, mehmonxona va boshqa oziq-ovqat korxonalari uchun qo‘shimcha xarajatlarni keltirib chiqaradi. Mutaxassislarning fikricha, bu o‘z navbatida ovqatlanish va xizmat narxlarining oshishiga olib kelishi mumkin, chunki tadbirkorlar yukning bir qismini iste’molchilarga o‘tkazishga majbur bo‘ladi.
Ayni paytda, maishiy LPG narxi o‘zgarishsiz qoldi. Biroq, bugundan boshlab hindistonlik uy xo‘jaliklari ballonlarni buyurtma qilish va olish tartibini tubdan o‘zgartiruvchi yangi qoidalar tizimi kuchga kirdi. Ushbu qoidalar uch yirik davlat neft kompaniyalari – Indian Oil Corporation, Bharat Petroleum va Hindustan Petroleum tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, subsidiyalangan gazni to‘plash, qora bozor va noqonuniy yo‘naltirishga qarshi kurashishga qaratilgan.

Правительство Индии в пятницу резко повысило цену на коммерческий сжиженный нефтяной газ (СУГ), продаваемый государственными компаниями, на 993 индийские рупии (около €8,90 или $10,50), что стало очередным ударом для владельцев ресторанов, отелей и продуктовых магазинов.
Мировые цены на энергоносители значительно выросли с начала войны в Иране и закрытия Ормузского пролива. Отсутствие прогресса в переговорах между США и Ираном делает маловероятным быстрое прекращение блокад.
Это третье подряд повышение цен на 19-килограммовый баллон коммерческого СУГ в Индии с начала войны 28 февраля. В столице, Нью-Дели, баллон, обычно используемый отелями и ресторанами, теперь будет стоить 3071,50 индийской рупии.
Это увеличит расходы ресторанов, отелей и других точек общепита, зависящих от промышленного СУГ. Существуют опасения, что повышение может отразиться на стоимости еды и обслуживания, поскольку предприятия переложат часть бремени на потребителей.
Между тем, цена на бытовой СУГ осталась без изменений. Однако с сегодняшнего дня вступают в силу новые правила, полностью меняющие порядок заказа и получения баллонов индийскими домохозяйствами. Правила разработаны тремя крупными государственными нефтяными компаниями — Indian Oil Corporation, Bharat Petroleum и Hindustan Petroleum — для борьбы с накоплением, черным рынком и незаконным перенаправлением субсидированного газа.