Uning qo‘shimcha qilishicha, “bu Muqaddas zamindagi tarixiy xristian mavjudligining kelajagi haqida tobora ortib borayotgan xavotirlarni aks ettiradi”. Post video bilan birga joylangan bo‘lib, unda bunday hujumlar “endi alohida hodisalar emas, balki xristian mavjudligiga tahdid soluvchi takrorlanuvchi naqshning bir qismi” ekani ta’kidlanadi va ularni to‘xtatish uchun xalqaro harakatga chaqiriladi.
Payshanba kuni Isroil politsiyasi guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, seshanba kuni Quddusda yahudiy erkak tomonidan fransuz rohibasiga qilingan hujum aks etgan videoni e’lon qildi. Videoda erkak rohibani kuzatib, uni kuch bilan yerga itarib, boshidan jarohatlagani, so‘ng qisqa muddatga ketib, qaytib kelib, yotgan holatda tepgani va atrofdagilar aralashgani ko‘rinadi.
The Times of Israel’ga ko‘ra, politsiya rohibaga hujum qilishda gumon qilingan yahudiy erkakni hibsga olganini ma’lum qildi. “Gumonlanuvchi, 36 yoshli erkak aniqlanib, keyinchalik politsiya tomonidan hibsga olindi”, deyiladi politsiyaning chorshanba kungi bayonotida. Bayonotda “potensial irqiy sabablarga ko‘ra va ruhoniylarga qaratilgan” har qanday zo‘ravonlik harakati “eng jiddiy” deb baholanishi qayd etilgan.
Quddusdagi Fransuz Injil va Arxeologik Tadqiqotlar Maktabi direktori otasi Olivye Pokilon AFP’ga 48 yoshli rohiba muassasada tadqiqotchi ekani va ommaga gapirishni istamasligini aytdi. Rossing Ta’lim va Dialog Markazi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda Sharqiy Quddus va Isroildagi xristian jamoalariga hujumlar ko‘paygan. Quddusdagi cherkovlar Isroil hukumatini ularni to‘xtatish uchun qat’iy choralar ko‘rishga chaqirgan.
Seshanba kuni Isroil Tashqi ishlar vazirligi voqeani “uyatsiz harakat” deb atadi. “Yahudiylar, xristianlar va musulmonlar uchun muqaddas bo‘lgan shaharda biz barcha jamoalarni himoya qilishga va zo‘ravonlik uchun javobgarlarni jazolashga sodiqmiz”, deyiladi vazirlik bayonotida. O‘tgan oyda Isroil askarining janubiy Livandagi Masih haykalini bolg‘a bilan sindirgan surati norozilikka sabab bo‘lgan edi. Harbiylar tergov ochilgani va “topilmalarga ko‘ra aybdorlarga nisbatan tegishli choralar ko‘rilishini” ma’lum qilgan. Keyinroq Isroil askarni 30 kunga qamab, uni suratga olgan boshqa askar ham jazolangani xabar qilindi.

Глава греческой православной церкви в Иерусалиме архиепископ Аталла Ханна осудил жестокое нападение на монахиню в городе на этой неделе и предупредил о растущей обеспокоенности по поводу будущего христиан, живущих на Святой земле.
Архиепископ Ханна написал в Facebook, что «нападение на монахиню в городе Иерусалиме происходит на фоне усиливающихся нарушений в отношении христианских учреждений в городе». Он добавил, что «это отражает растущую обеспокоенность по поводу будущего исторического христианского присутствия на Святой земле».
В своем посте, сопровождаемом видео, он предупредил, что такие нападения «больше не являются единичными инцидентами, а частью повторяющейся модели, угрожающей христианскому присутствию», и призвал к международным действиям для их прекращения.
В четверг израильская полиция опубликовала видео, на котором, по словам свидетелей, еврейский мужчина напал на французскую монахиню в Иерусалиме во вторник. На видео видно, как мужчина следует за монахиней, с силой толкает ее на землю, причиняя травму головы, затем ненадолго уходит, возвращается и пинает ее, пока она лежит на земле, после чего вмешиваются прохожие.
По данным The Times of Israel, полиция заявила, что арестовала еврейского мужчину, подозреваемого в нападении на монахиню в Иерусалиме. «Подозреваемый, 36-летний мужчина, был опознан и впоследствии арестован полицией», — говорится в заявлении полиции в среду, где также отмечается, что любой акт насилия, «совершенный по потенциально расистским мотивам и направленный против духовенства», рассматривается с «крайней серьезностью».
Отец Оливье Покильон, директор Французской школы библейских и археологических исследований в Иерусалиме, сообщил AFP, что 48-летняя монахиня является исследователем в учреждении и не желает публично высказываться. По данным Центра образования и диалога Россинга, нападения на христианские общины в оккупированном Восточном Иерусалиме и Израиле участились в последние годы. Церкви в Иерусалиме неоднократно призывали израильские власти принять решительные меры для их прекращения.
Во вторник министерство иностранных дел Израиля назвало инцидент «позорным поступком». «В городе, священном для евреев, христиан и мусульман, мы остаемся приверженными защите всех общин и привлечению к ответственности виновных в насилии», — добавило министерство. В прошлом месяце вирусное фото, на котором израильский солдат разбивает кувалдой статую Иисуса Христа в южном Ливане, вызвало возмущение. Военные заявили, что начато расследование и «будут приняты соответствующие меры в отношении причастных в соответствии с результатами». Позже Израиль сообщил, что солдат был заключен в тюрьму на 30 дней вместе с другим солдатом, который его снимал. Еще шесть солдат были вызваны на допрос.