O‘zbekistonda atrof-muhitga yetkazilgan zarar uchun javobgarlikni oshirish va moliyaviy sanksiyalarni qayta ko‘rib chiqish rejalashtirilmoqda. Bu haqda 30-aprel kuni prezidentga o‘tkazilgan taqdimotda ma’lum qilindi.
Yig‘ilishda daryo o‘zanlaridan noruda materiallarni noqonuniy qazib olish, suv resurslarini ifloslantirish, daraxt va butalarni noqonuniy kesish, atmosferaga chiqarilayotgan tashlanmalar me’yorini oshirish, qurilish maydonchalaridan chang va qum zarralari tarqalishi hamda chiqindilarni belgilanmagan joylarda yoqish uchun ta’sirchan choralar joriy etilishi ta’kidlandi.
Ma’muriy jarima va tabiatga yetkazilgan zarar uchun kompensatsiya to‘lovlarini yagona moliyaviy sanksiyaga birlashtirish taklif etildi. Agar korxona aybini tan olsa, Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi sanksiyani mustaqil qo‘llashi mumkin bo‘ladi. Nizoli holatlarda masala sudda ko‘rib chiqiladi.
Prezidentning ekologiya masalalari bo‘yicha maslahatchisi, Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida davlat rahbari ekologiya sohasidagi huquqbuzarliklar uchun javobgarlikni kuchaytirish to‘g‘risidagi qonunni imzolaganini ma’lum qildi.
Abduhakimovning so‘zlariga ko‘ra, aholi va OAV tomonidan avval qabul qilingan choralar va moratoriylarning samaradorligi yetarli emasligi tanqid qilingan. Daraxtlarni noqonuniy kesish va shag‘al qazib olish holatlari takrorlanishda davom etgan. Bunga jarima miqdorlarining pastligi asosiy sabablardan biri bo‘lgan.
“Ochig‘ini aytganda, noqonuniy faoliyat bilan shug‘ullanganlarning aksariyati 300 ming so‘mdan 1,5-2 mln so‘mgacha bo‘lgan arzimagan jarimalarni to‘lab qo‘ya qolishardi. Eng yuqori jarimalar 15-20 mln so‘mgacha yetardi, bu esa olinayotgan iqtisodiy va moliyaviy foyda bilan solishtirganda juda kam”, dedi u.
Shu munosabat bilan jarimalar miqdori bir necha barobarga oshiriladi. “Qabul qilingan hujjat shuni anglatadiki, uch oydan so‘ng O‘zbekistonda ekologik huquqbuzarliklar uchun moliyaviy sanksiyalar mexanizmi joriy etiladi”, dedi Abduhakimov.
Davlat ekologik nazorati inspeksiyasi bo‘lim boshlig‘i Xurshid Pirovning ma’lum qilishicha, yangi hujjat bilan yuridik shaxslarga nisbatan ekologik huquqbuzarliklar uchun moliyaviy sanksiyalar qo‘llash mexanizmi kiritilmoqda. Jarima miqdorini belgilashda tabiatga yetkazilgan real zarar hisobga olinadi.
“Misol uchun, agar yetkazilgan zarar miqdori qariyb 200 mln so‘mni tashkil etsa, jarima o‘n barobargacha oshirilib, 2 mlrd so‘mgacha etib belgilanishi mumkin”, deya tushuntirdi u.
Huquqbuzarliklarning ayrim turlari uchun turli koeffitsiyentlar ko‘zda tutilgan. Daryo o‘zanlaridan noruda materiallarni noqonuniy qazib olganlik uchun sanksiya yetkazilgan zararning uch baravari miqdorida belgilanadi. Oqova suvlarni talablarni buzgan holda oqizish uchun kompensatsiya miqdorining o‘n baravari, kam qimmatli daraxt turlarini kesganlik uchun zararning besh baravari, qimmatbaho navlarni kesganlik uchun esa o‘n baravari miqdorida jarima solinadi.
Atmosferaga ifloslantiruvchi moddalar chiqarish me’yorlarini oshirib yuborganlik uchun kompensatsiya to‘lovlari besh baravarga oshiriladi. Shuningdek, korxonalar uchun javobgarlik darajasi tabaqalashtiriladi: obyekt toifasi qanchalik yuqori bo‘lsa, jarima koeffitsiyenti ham shunchalik yuqori bo‘ladi.
Qurilish obyektlaridagi qoidabuzarliklar uchun ham javobgarlik kuchaytirilmoqda — to‘lovlar uch baravarga oshadi. Chiqindi, rezina, shina va taqiqlangan materiallarni yoqqanlik uchun esa besh baravarga. Xuddi shunday choralar chiqindilarni joylashtirish, tashish va utilitsatsiya qilishdagi qoidabuzarliklar uchun ham nazarda tutilgan.
Sanksiyalarni qo‘llash huquqi ekologik nazorat inspektorlari va ekopolitsiyaga beriladi. Agar jarima bir oy ichida to‘lanmasa, mablag‘larni majburiy tartibda undirish uchun hujjatlar sudga yuboriladi.
“Asosiy maqsad — biznesni jazolash emas, balki ekologik huquqbuzarliklarning oldini olish, atrof-muhitga yetkaziladigan zararni kamaytirish va tabiatni kelajak avlodlar uchun asrab qolishdir. Hujjat profilaktik xususiyatga ega. Biroq, ogohlantirishlardan keyin ham huquqbuzarliklar takroran sodir etilsa, yanada qattiqroq javobgarlik choralari qo‘llaniladi”, deya ta’kidladi Xurshid Pirov.
Eslatib o‘tamiz, 7-aprel kuni senatorlar ekologik huquqbuzarliklar uchun jazoni kuchaytirish to‘g‘risidagi qonunni ma’qullagan edi. Unda jarimalarni bir necha barobarga oshirish, yuridik shaxslar uchun sanksiyalar tizimiga o‘tish hamda rezina va plyonkalarni yoqqanlik uchun javobgarlik belgilash ko‘zda tutilgan. Yangi chora-tadbirlar “jarima to‘lash osonroq” degan amaliyotga chek qo‘yishga yordam berishi kerak.

В Узбекистане планируется усилить ответственность за ущерб окружающей среде и пересмотреть финансовые санкции. Об этом стало известно 30 апреля в ходе презентации президенту.
На встрече особое внимание было уделено вопросам повышения ответственности за незаконную добычу нерудных материалов в руслах рек, загрязнение водных ресурсов, незаконную вырубку деревьев и кустарников, превышение нормативов выбросов в атмосферу, распространение пыли и песка со стройплощадок, а также сжигание отходов в неустановленных местах.
Предложено объединить административные штрафы и компенсационные выплаты за ущерб природе в единую финансовую санкцию. Если предприятие признает свою вину, Национальный комитет по экологии и изменению климата сможет самостоятельно применить санкцию. В спорных случаях вопрос будет рассматриваться в суде.
Советник президента по вопросам экологии, председатель Национального комитета по экологии и изменению климата Азиз Абдухакимов в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил, что глава государства подписал «важные документы», в том числе закон об усилении ответственности за экологические правонарушения (речь идет о законе, принятом Сенатом в начале апреля).
По его словам, со стороны населения и СМИ звучала серьезная критика о недостаточной эффективности ранее принятых мер и введенных мораториев. В частности, продолжали повторяться случаи незаконной вырубки деревьев и добычи гравия. Абдухакимов отметил, что одной из основных причин этого были низкие размеры штрафов.
«Честно говоря, большинство тех, кто занимался незаконной деятельностью — незаконной вырубкой деревьев или незаконной добычей гравия, платили незначительные штрафы от 300 тысяч до 1,5-2 млн сумов. Самые высокие штрафы достигали 15-20 млн сумов, что, конечно, очень мало по сравнению с получаемой экономической и финансовой выгодой», — сказал советник президента.
В связи с этим размеры штрафов будут увеличены в несколько раз. «Принятый документ означает, что через три месяца в Узбекистане будет введен механизм финансовых санкций за экологические правонарушения», — заявил Азиз Абдухакимов.
Начальник отдела Государственной инспекции экологического контроля Хуршид Пиров сообщил, что новый документ вводит механизм применения финансовых санкций к юридическим лицам за экологические правонарушения. При определении размера штрафа учитывается реальный ущерб, нанесенный природе.
«Например, если сумма нанесенного ущерба составляет около 200 млн сумов, штраф может быть увеличен до десяти раз и установлен в размере до 2 млрд сумов», — пояснил он.
Для отдельных видов правонарушений предусмотрены различные коэффициенты. За незаконную добычу нерудных материалов в руслах рек санкция устанавливается в трехкратном размере причиненного ущерба. За сброс сточных вод с нарушением требований — в десятикратном размере компенсации, за вырубку малоценных пород деревьев — в пятикратном размере ущерба, а за вырубку ценных пород — в десятикратном.
За превышение нормативов выбросов загрязняющих веществ в атмосферу компенсационные выплаты увеличиваются в пять раз. Также дифференцируется степень ответственности для предприятий: чем выше категория объекта, тем выше коэффициент штрафа.
Усиливается ответственность и за нарушения на строительных объектах — выплаты увеличиваются в три раза. За сжигание отходов, резины, шин и запрещенных материалов — в пять раз. Аналогичные меры предусмотрены за нарушения при размещении, транспортировке и утилизации отходов.
Право применять санкции предоставляется инспекторам экологического контроля и экополиции. Если штраф не будет уплачен в течение месяца, документы направляются в суд для принудительного взыскания средств.
«Основная цель — не наказать бизнес, а предотвратить экологические правонарушения, уменьшить ущерб окружающей среде и сохранить природу для будущих поколений. Документ носит профилактический характер. Однако, если после предупреждений правонарушения будут совершаться повторно, будут применяться более строгие меры ответственности», — подчеркнул Хуршид Пиров.
Напомним, 7 апреля сенаторы одобрили закон об усилении наказания за экологические правонарушения. Он предусматривает увеличение штрафов в несколько раз, переход к системе санкций для юридических лиц, а также установление ответственности за сжигание резины и пленок. Новые меры должны помочь положить конец практике «заплатить штраф проще».