Buxoroda shaharning eng mashhur me'moriy yodgorliklaridan biri — Nodir Devonbegi madrasasi devoriga noqonuniy ravishda onlayn-kazino reklamasi tushirilgan banner o'rnatildi. Bu voqea keng jamoatchilik e'tiroziga sabab bo'ldi.
Madraza YuNESKOning Jahon merosi ro'yxatiga kiritilgan va davlat muhofazasida. Aynan shu tarixiy obida yonida reklama konstruksiyasini o'rnatish Madaniy meros agentligi bilan kelishilmagan.
Agentlik ma'lumotlariga ko'ra, Buxoro viloyati hokimi o'rinbosari tomonidan tasdiqlangan tadbir rejasi profil agentligi bilan majburiy kelishuvdan o'tmagan. Bundan tashqari, tashkilotchilar 28 aprelda berilgan ishlarni to'xtatish haqidagi rasmiy ko'rsatmaga ham e'tibor bermagan.
Taqiqqa qaramay, tadbir o'tkazildi va bu inspektorlar tomonidan keyingi kuni qayd etildi. To'plangan materiallar asosida ma'muriy bayonnoma tuzilib, ish sudga yuborildi.
Agentlik ta'kidlashicha, qadimiy yodgorliklar devoriga bunday reklamani joylashtirish tarixga hurmatsizlik bo'lib, mamlakat madaniy merosi qiyofasiga salbiy ta'sir ko'rsatadi. Shuningdek, O'zbekistonda qonunchilik darajasida qimor o'yinlari va tavakkalchilikka asoslangan o'yinlarni tashkil etish va o'tkazish bilan bog'liq xizmatlar reklamasi taqiqlangan.

В Бухаре разразился скандал вокруг одного из самых известных архитектурных памятников города — медресе Нодир Девонбеги. У стен исторического объекта, входящего в список Всемирного наследия ЮНЕСКО и находящегося под охраной государства, незаконно установили баннер с рекламой онлайн-казино.
Как сообщили в Агентстве культурного наследия, установка рекламной конструкции не была согласована с ведомством. Выяснилось, что план мероприятия, утвержденный заместителем хокима Бухарской области, не прошел обязательное согласование с профильным агентством.
Более того, организаторы проигнорировали официальное предписание об остановке работ, выданное 28 апреля. Несмотря на запрет, мероприятие было проведено, что зафиксировали инспекторы на следующий день.
На основании собранных материалов был составлен административный протокол, а дело передано в суд для дальнейшего разбирательства.
В Агентстве подчеркнули, что размещение подобной рекламы у стен древних памятников является проявлением неуважения к истории и негативно сказывается на облике культурного наследия страны. Более того, в Узбекистане на законодательном уровне запрещена реклама услуг, связанных с организацией и проведением азартных игр, а также игр, основанных на риске.