Dunyodagi eng yirik inson huquqlari va texnologiya konferensiyasi RightsCon 2026, boshlanishiga bir necha kun qolganida, Zambiya hukumati tomonidan bekor qilindi. Hukumat tadbirni "milliy qadriyatlar"ga mos kelmasligini bahona qilib, to‘xtatdi.
Dastlab Zambiya hukumati 5-8 may kunlari Lusakada bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan "raqamli asrda inson huquqlari" mavzusidagi sammitni mamnuniyat bilan qabul qilgan edi. Biroq, Axborot va Media vazirligi doimiy kotibi Thabo Kavana o‘tgan hafta konferensiyani kechiktirishga qaror qilganliklarini e’lon qildi.
2600 dan ortiq faol, texnolog, akademik va siyosatchilar hafta oxirida Liusakaga yetib kelishi kutilgan edi. Tadbirda onlayn nafrat, internet o‘chirishlari, sun’iy intellekt, kuzatuv, texnologiyalarni harbiylashtirish va dezinformatsiya kabi masalalar muhokama qilinishi kerak edi.
Huquq himoyachilari bu qarorni ochiq tsenzura va qonuniy munozaralarni bostirishning bir qismi deb atashdi. Zambiya matbuoti Xitoy bosimi sabab bo‘lishi mumkinligini taxmin qilmoqda – Tayvandan bir qancha delegatlar ishtirok etishi kutilgan va konferensiya Xitoy tomonidan sovg‘a qilingan binoda o‘tkazilishi rejalashtirilgan edi.
Taniqli zambiyalik huquqshunos va fuqarolik jamiyati faoli Linda Kasonde bu qarorni inson huquqlariga bepisandlik deb baholadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hukumat saylov oldidan so‘z erkinligi va yig‘ilish huquqini bosqichma-bosqich cheklab kelmoqda.
RightsCon tashkilotchisi Access Now tashkiloti bu qarorni transmilliy repressiyaning namoyishi deb atadi. Ko‘plab delegatlar sayohat va vizalar uchun pul to‘lagan, ammo konferensiya bekor qilingani sababli o‘z mablag‘larini yo‘qotgan.
Afrikalik huquq himoyachilari bu qaror inson huquqlari guruhlarining yig‘ilish imkoniyatlarini cheklab, xavfli pretsedent yaratishidan xavotirda.

Крупнейшая в мире конференция по правам человека и технологиям RightsCon 2026 была отменена за несколько дней до начала после того, как правительство Замбии заявило организаторам, что она не соответствует «национальным ценностям».
Изначально правительство Замбии приветствовало саммит «Права человека в цифровую эпоху», запланированный на 5-8 мая в столице Лусаке, но постоянный секретарь Министерства информации и медиа Табо Кавана на прошлой неделе заявил, что конференция не состоится, чтобы обеспечить её соответствие «национальным ценностям, политическим приоритетам и интересам общественности».
Ожидалось, что более 2600 активистов, технологов, академиков и политиков начнут прибывать в Лусaky на выходных. Мероприятие должно было затронуть вопросы прав человека в цифровую эпоху, включая онлайн-ненависть, отключения интернета, ИИ, слежку, милитаризацию технологий и дезинформацию.
Правозащитники назвали это решение актом цензуры и частью более широкой схемы подавления легитимных дебатов. Замбийские СМИ предположили, что за этим может стоять давление со стороны Китая – несколько делегатов из Тайваня должны были присутствовать, а конференция должна была пройти в помещении, подаренном Китаем.
Известная замбийская юристка и активистка Линда Касонде заявила, что решение демонстрирует пренебрежение к правам человека. «Когда нынешняя администрация пришла к власти, она была правительством верховенства закона и демократии. Сейчас мы наблюдаем медленную деградацию прав – свободы слова и права на собрания», – сказала она.
Организатор конференции, базирующаяся в Нью-Йорке организация Access Now, назвала это решение «транснациональным подавлением» гражданского общества. Большинство делегатов уже оплатили поездку, и теперь они потеряли деньги и возможности.
Правозащитники из Африки предупреждают, что отмена конференции создаёт опасный прецедент, ограничивая возможности групп по защите прав человека собираться и обсуждать насущные проблемы.