Toshkent, Podrobno.uz. Toshkent shahrida jinoyatlarning oldini olish inspektori o‘zi qonunbuzarlik qilib, 10 ming dollar pora olayotganda qo‘lga olindi. U bu pulni jinoiy ish qo‘zg‘ash va’dasi bilan talab qilgan.
Qo‘lga olish operatsiyasi Davlat xavfsizlik xizmati va Bosh prokuratura departamenti xodimlari tomonidan o‘tkazildi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, Uchtepa tumani IIB profilaktika bo‘limi xodimi 36 yoshli fuqaroga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘ash evaziga pul talab qilgan. Mazkur fuqaro avvalroq xorijiy fuqaroga 450 ming dollarlik IT-xizmatlar ko‘rsatish bilan bog‘liq firibgarlikda gumon qilingan edi.
Biroq tekshiruv davomida ma’lum bo‘lishicha, joriy yilning fevral oyida huquq-tartibot organlari ushbu fakt bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘ashni rad etish haqida qaror qabul qilgan.
Hozirda inspektorga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan va tergov harakatlari olib borilmoqda.
Huquq-tartibot organlari fuqarolarni bunday holatlar haqida 1520 qisqa raqamiga xabar berishga chaqiradi. Maxfiylik kafolatlanadi.
Shunga o‘xshash holat Chirchiq shahrida ham qayd etilgan: u yerda uchastka inspektori kaltaklash ishini “yopish” uchun pora olayotganda qo‘lga olingan.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Инспектор профилактики преступлений в Ташкенте сам совершил правонарушение и был задержан при получении 10 тысяч долларов. Деньги он потребовал за обещание возбудить уголовное дело.
Операцию по задержанию провели сотрудники Службы государственной безопасности совместно с Департаментом при Генеральной прокуратуре.
По данным следствия, сотрудник отдела профилактики правонарушений УВД Учтепинского района требовал деньги в обмен на обещание возбудить уголовное дело против 36-летнего гражданина, который ранее подозревался в мошенничестве, связанном с оказанием IT-услуг иностранному гражданину на сумму 450 тысяч долларов.
Однако в ходе проверки выяснилось, что еще в феврале текущего года правоохранительные органы уже приняли решение об отказе в возбуждении уголовного дела по данному факту.
В настоящее время в отношении инспектора возбуждено уголовное дело, ведутся следственные действия.
Правоохранители призывают граждан сообщать о подобных фактах по короткому номеру 1520. Конфиденциальность гарантируется.
Обратный случай произошел в Чирчике: за взятку был задержан участковый, пытавшийся "замять" дело об избиении.