Toshkent viloyati, Ohangaron shahar sudi 18 yoshli fuqaroga nisbatan hukm chiqardi. U patrul-post xizmati xodimi haqida soxta video tayyorlab, ijtimoiy tarmoqlarda tarqatgan edi. Yolg‘on ma’lumotlar tarqatish va ichki ishlar organlari xodimlarining qonuniy talablariga bo‘ysunmaslik uchun yigit va uning ikki sherigi 7 sutkaga ma’muriy qamoqqa olindi.
Tekshiruv davomida aniqlanishicha, 27-28 aprel kunlari kechasi ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilgan, 14 yoshli qizning nomusiga tegish haqidagi ayblovlar butunlay uydirma bo‘lgan. Hibsga olingan shaxs aybini tan olib, shaxsiy adovat sababli huquq-tartibot xodimiga tuhmat qilganini tasdiqladi va omma oldida kechirim so‘radi. Vaziyatni og‘irlashtirgan jihat shundaki, u ko‘rsatma berish uchun ichki ishlar bo‘limiga chaqirilganda, huquq-tartibot xodimlarining talablarini bajarishdan bosh tortgan va ma’muriy binoda mojaro chiqargan.
Ma’muriy qamoq jazosi tayinlangan bo‘lsa-da, ish bo‘yicha tergov harakatlari yakunlanmagan. Hozirda og‘irroq moddalar bo‘yicha tergov davom etmoqda. Huquq-tartibot organlari IIB xodimini qasddan obro‘sizlantirish va internet orqali yolg‘on axborot tarqatish faktlarini o‘rganmoqda. Bundan tashqari, guruh a’zolariga video yozish vaqtida to‘sib qo‘yilgan va buzilgan transport vositasiga yetkazilgan zarar uchun javobgarlik yuklatilishi mumkin.
Huquq-tartibot organlari vakillarining ta’kidlashicha, soxta ma’lumotlar orqali jamoatchilik fikrini manipulyatsiya qilishga urinishlar jazosiz qolmaydi. Ushbu hodisa raqamli makonda tuhmat va ishonchsiz ma’lumotlar tarqatish uchun muqarrar javobgarlik mavjudligini eslatib turibdi.

Ахангаранский городской суд вынес решение в отношении 18-летнего жителя, ставшего автором скандального фейкового ролика о сотруднике патрульно-постовой службы. За распространение ложных сведений и неподчинение законным требованиям сотрудников органов внутренних дел молодой человек и двое его знакомых приговорены к 7 суткам административного ареста.
В ходе проверки выяснилось, что обвинения в посягательстве на честь 14-летней девочки, которые автор активно распространял в социальных сетях в ночь с 27 на 28 апреля, были полностью вымышленными. Сам задержанный признал вину, подтвердив, что оклеветал правоохранителя на почве личной неприязни, и публично принес извинения. Ситуация усугубилась тем, что при вызове в отдел внутренних дел для дачи показаний гражданин отказался выполнять требования правоохранителей и спровоцировал конфликт на территории административного здания.
Несмотря на назначенный административный арест, разбирательство по данному делу не завершено. В настоящее время продолжаются следственные действия по более серьезным статьям. Правоохранительные органы изучают факты умышленной дискредитации сотрудника ОВД и распространения ложной информации через интернет. Кроме того, группе лиц грозит ответственность за повреждение транспортного средства, которое они блокировали и ломали во время записи видео.
В правоохранительных органах подчеркнули, что подобные попытки манипулирования общественным мнением через фейки не останутся безнаказанными. Данный инцидент служит серьезным напоминанием о том, что за клевету и распространение недостоверных сведений в цифровом пространстве предусмотрена неотвратимая ответственность.