Prezident huzurida 1-may kuni o‘tkazilgan yig‘ilishda tibbiy xizmatlar ko‘rsatishda xususiy sektor ishtirokini kengaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar muhokama qilindi. Yig‘ilish yakunida davlat rahbari “Tibbiy xizmatlar sifatini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi.
Yangi klinikalar, jumladan chekka hududlarda tibbiyot maskanlarini ochish uchun 200 million dollarlik imtiyozli kredit resurslari yo‘naltirilishi rejalashtirilgan. Kredit liniyasi O‘zbekiston Milliy banki tomonidan ochiladi. Mablag‘lar milliy valyutada, 10 yilgacha muddatga, uch yillik imtiyozli davr bilan taqdim etiladi. Bitta loyiha uchun ekvivalentda 10 million dollargacha mablag‘ ajratilishi mumkin. Kreditlar bo‘yicha stavka Markaziy bank asosiy stavkasidan 3 foiz punktiga yuqori qilib belgilanadi.
Klinikalar tashkil etayotgan tadbirkorlarga Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi hisobidan kreditlar bo‘yicha asosiy stavkaning 50 foizi miqdorida kompensatsiya beriladi. Xorijiy mutaxassislar – shifokorlar, menejerlar, maslahatchilar va texnik xodimlarni jalb qilish uchun alohida imtiyozlar ko‘zda tutilgan. 2029-yil 1-mayga qadar ular uchun ijtimoiy soliq 1 foiz miqdorida belgilanadi. O‘zbekistonda mehnat faoliyati bilan shug‘ullanish huquqini beruvchi ruxsatnomani berish uchun yig‘im miqdori bazaviy hisoblash miqdorining bir baravarini (412 ming so‘m) tashkil etadi.
Shuningdek, xususiy sektor uchun zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar va butlovchi qismlarni olib kirish bo‘yicha bojxona imtiyozlari 2029-yilgacha uzaytiriladi. Sog‘liqni saqlash vazirligi vakili: “Biz zamonaviyroq, eng so‘nggi rusumdagi tibbiy uskunalar, asboblar va diagnostika qurilmalarini olib kela olamiz. Shu orqali aholimiz yanada sifatliroq hamda hozirgi vaqtda O‘zbekistonda mavjud bo‘lmagan tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi”, – dedi.
2026-yil 1-iyuldan xususiy tibbiyot tashkilotlariga mavjud litsenziya doirasida barcha yo‘nalishlar bo‘yicha budjet mablag‘lari hisobidan tibbiy xizmat ko‘rsatishga ruxsat beriladi. Bunda Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi mablag‘laridan foydalanish nazarda tutilmoqda. 2027-yil 1-maydan milliy yoki xalqaro akkreditatsiyaga ega xususiy muassasalarga transplantatsiya faoliyati bilan shug‘ullanishga ruxsat beriladi. Xususiy klinikalarga transplantatsiya huquqini berish masalasi 2025-yil iyul oyida biznes vakillari bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda ko‘tarilgandi. O‘shanda Markaziy Osiyo tibbiyot universiteti rektori Nurillo Mamasadikov so‘nggi yillarda bunday jarrohlik amaliyotlari uchun chet elga ketayotgan bemorlar soni ortganini ta’kidlagan edi.

На совещании под председательством президента 1 мая были обсуждены дополнительные меры по расширению участия частного сектора в оказании медицинских услуг. По итогам встречи глава государства подписал постановление «О дополнительных мерах по повышению качества медицинских услуг».
Планируется направить 200 миллионов долларов льготных кредитных ресурсов на открытие новых клиник, в том числе в отдаленных регионах. Кредитная линия открывается Национальным банком Узбекистана. Средства предоставляются в национальной валюте на срок до 10 лет с трехлетним льготным периодом. На один проект может быть выделено до 10 миллионов долларов в эквиваленте. Ставка по кредитам устанавливается на 3 процентных пункта выше ключевой ставки Центрального банка.
Предпринимателям, организующим клиники, будет предоставляться компенсация в размере 50% от основной ставки по кредитам за счет Компании по развитию предпринимательства. Для привлечения иностранных специалистов – врачей, менеджеров, консультантов и технических работников – предусмотрены отдельные льготы. До 1 мая 2029 года для них устанавливается социальный налог в размере 1%. Сбор за выдачу разрешения на осуществление трудовой деятельности в Узбекистане составит однократную базовую расчетную величину (412 тысяч сумов).
Кроме того, до 2029 года продлеваются таможенные льготы на ввоз современного медицинского оборудования и комплектующих для частного сектора. Представитель Министерства здравоохранения заявил: «Мы сможем завозить более современное, новейшее медицинское оборудование, инструменты и диагностические устройства. Благодаря этому наше население получит доступ к более качественным и недоступным ранее в Узбекистане медицинским услугам».
С 1 июля 2026 года частным медицинским организациям будет разрешено оказывать медицинские услуги за счет бюджетных средств по всем направлениям в рамках действующей лицензии. При этом предусматривается использование средств Фонда государственного медицинского страхования. С 1 мая 2027 года частным учреждениям, имеющим национальную или международную аккредитацию, будет разрешено заниматься трансплантационной деятельностью. Вопрос о предоставлении частным клиникам права на трансплантацию поднимался на открытом диалоге с представителями бизнеса в июле 2025 года. Тогда ректор Центральноазиатского медицинского университета Нурилло Мамасадиков отметил рост числа пациентов, выезжающих за рубеж для таких операций.