O‘zbekiston fuqarosi 20 yildan ortiq vaqt davomida vizasiz xorijda yashab, nogiron eriga qaragan. Uning vatanga qaytishi diplomatik yordam bilan amalga oshirildi.
O‘zbekiston elchixonasi ma’lumotlariga ko‘ra, ayol fevral oyida yordam so‘rab murojaat qilgan. Tekshiruv davomida u 2005 yildan beri Pokistonda vizasiz yashab kelgani va og‘ir hayotiy vaziyatda ekani aniqlandi.
Ayolning so‘zlariga ko‘ra, u Pokistonga mahalliy fuqaroga turmushga chiqish uchun kelgan. Biroq to‘ydan ko‘p o‘tmay, eri yo‘l-transport hodisasiga uchrab, nogiron bo‘lib qolgan. Shu yillar davomida ayol unga qaragan, ammo barqaror daromad va huquqiy maqomga ega bo‘lmagan.
Diplomatlar uning shaxsi va fuqaroligini tasdiqlab, qaytish uchun zarur hujjatlarni rasmiylashtirgan, shuningdek, noqonuniy yashash uchun belgilangan 8,4 ming dollar miqdoridagi jarimani bekor qilishga erishgan.
Bundan tashqari, elchixona ko‘magida ayolga aviachipta sotib olingan. 2 may kuni u Islomobod – Toshkent yo‘nalishidagi reys bilan O‘zbekistonga qaytgan.
Avvalroq 82 nafar O‘zbekiston fuqarosi Saudiya Arabistonidan Turkiya orqali vatanga qaytishda muammolarga duch kelgan edi. Vaziyat 18 aprel kuni Sabiha Gökchen xalqaro aeroportida yuz bergan va mas’ul xizmatlarning aralashuvini talab qilgan.

Гражданка Узбекистана более двух десятилетий проживала за границей без визы, ухаживая за супругом-инвалидом. Ее возвращение стало возможным при поддержке дипломатов.
По данным посольства Узбекистана, женщина обратилась за помощью в феврале этого года. В ходе проверки выяснилось, что с 2005 года она проживала в Пакистане без оформления визы и находилась в сложной жизненной ситуации.
Как рассказала сама гражданка, она приехала в страну, чтобы выйти замуж за местного жителя. Однако вскоре после свадьбы ее супруг попал в ДТП и стал инвалидом. Все эти годы женщина ухаживала за ним, фактически оставшись без стабильного дохода и правового статуса.
Дипломаты подтвердили ее личность и гражданство, оформили необходимые документы для возвращения, а также добились отмены штрафа в размере 8,4 тысячи долларов, ранее назначенного за незаконное пребывание.
Кроме того, при поддержке посольства для женщины был приобретен авиабилет. 2 мая она вернулась в Узбекистан рейсом по маршруту Исламабад — Ташкент.
Ранее группа из 82 граждан Узбекистана столкнулась с проблемами при возвращении из паломничества из Саудовской Аравии через Турцию на родину. Ситуация возникла 18 апреля в Международном аэропорту Сабиха Гёкчен. Узбекские паломники оказались в затруднительном положении при возвращении в транзитной зоне, что потребовало вмешательства ответственных служб.