Hodisa 26-aprel kuni soat 17:05 atrofida Marhamat tumani “Mustaqillik” MFY hududidan o‘tgan D-140 “Shahrixon — Asaka — Marhamat — Qirg‘iziston Respublikasi chegarasi” avtomobil yo‘lining 41-kilometrida sodir bo‘lgan.
Ma’lum qilinishicha, 20 yoshli haydovchi “KamAZ-5511” rusumli yuk avtomobilini boshqarib ketayotib, piyodalar o‘tish joyidan yo‘lni kesib o‘tayotgan piyodani ko‘rmay qolgan va uni urib yuborgan.
YTH oqibatida 39 yoshli piyoda olgan tan jarohatlari tufayli voqea joyida vafot etgan. Holat yuzasidan Marhamat tumani IIB tomonidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.
Avvalroq Toshkentning Yakkasaroy tumanida Cobalt yo‘lni kesib o‘tayotgan 78 yoshli piyodani urib ketgan edi. Hodisa oqibatida piyoda voqea joyida vafot etgan.
Ma’lumot uchun, 2026-yilning 3 oyida O‘zbekistonda 1102 ta YTHda 346 kishi vafot etdi. Tahlillarga ko‘ra, YTHlarning 32,9 foizi belgilangan tezlikka rioya etmaslik, 22,4 foizi svetofor talablariga amal qilmaslik, 13,6 foizi haydovchilar tomonidan piyodaga yo‘l bermaslik oqibatida sodir bo‘lgan.

В Мархаматском районе Андижанской области грузовой автомобиль совершил наезд на пешехода, в результате чего мужчина скончался на месте происшествия. Об этом сообщает пресс-служба областного УВД.
Инцидент произошёл 26 апреля около 17:05 на 41-м километре автодороги D-140 «Шахрихан — Асака — Мархамат — граница Кыргызской Республики», на территории махалли «Мустакиллик».
По данным следствия, 20-летний водитель, управляя грузовиком «КамАЗ-5511», не заметил пешехода, переходившего дорогу по пешеходному переходу, и совершил наезд.
В результате ДТП 39-летний пешеход от полученных травм скончался на месте. По данному факту возбуждено уголовное дело, ведётся следствие.
Ранее в Яккасарайском районе Ташкента автомобиль Cobalt сбил 78-летнего пешехода, который также скончался на месте.
Согласно статистике, за 3 месяца 2026 года в Узбекистане произошло 1102 ДТП, в которых погибли 346 человек. Анализ показывает, что 32,9% аварий связаны с превышением скорости, 22,4% — с нарушением требований светофора, 13,6% — с непредоставлением преимущества пешеходам.