Dushanba kunduzi respublikaning markaziy va sharqiy hududlarida beqaror ob-havo sharoiti saqlanib turadi, deya xabar bermoqda O‘zgidromet.
Toshkent, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo viloyatlarida va Farg‘ona vodiysi viloyatlarida kunning ikkinchi yarmida ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.
Havo harorati +23…+26 daraja bo‘ladi. Shimolda, janubda va cho‘l hududlarda yog‘ingarchilik kutilmaydi va harorat +27…+32 darajagacha ko‘tariladi.
5−7-may kunlari O‘zbekiston hududining katta qismida yog‘ingarchilik kutilmaydi, faqat Qoraqalpog‘iston Respublikasida va Xorazm viloyatida ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin. 5−8-may kunlari harorat asta-sekin kechalari +17…+20 darajagacha, kunduz kunlari +32…+35 darajagacha, janubda +38 darajagacha ko‘tariladi.
8-mayda respublikaning ayrim joylarida, janubiy va sharqiy viloyatlardan tashqari, qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
6−7-may kunlari shamolda va cho‘l hududlarda, 8-mayda respublika bo‘yicha ba’zi joylarda shamol tezligi 13−18 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin.
Respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida 4−5-may va 8-may kunlari ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq kuzatiladi. 4-mayda sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkin.
Toshkentda yog‘ingarchilik kutilmaydi. Harorat dushanba kunduzi +24…+26 daraja bo‘ladi, 5−8-mayda asta-sekin +30…+35 darajagacha ko‘tariladi. Shamol sharqdan 3−8 m/s tezlikda esadi, 8-mayda shamol tezligi 10−12 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin.

Днем в понедельник в центральных и восточных регионах республики сохранится нестабильная погода, сообщает Узгидромет.
В Ташкентской, Самаркандской, Джизакской, Сырдарьинской областях и областях Ферганской долины во второй половине дня местами возможны кратковременные дожди и грозы.
Температура воздуха составит +23…+26 градусов. На севере, юге и в пустынных районах осадков не ожидается, температура поднимется до +27…+32 градусов.
5−7 мая на большей части территории Узбекистана осадков не ожидается, лишь в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области местами возможен кратковременный дождь. 5−8 мая температура постепенно повысится ночью до +17…+20, днем до +32…+35, на юге до +38 градусов.
8 мая в отдельных районах республики, кроме южных и восточных областей, возможен кратковременный дождь.
6−7 мая в ветреных и пустынных районах, а 8 мая по всей республике местами усиление ветра до 13−18 м/с, с пыльными бурями.
В предгорных и горных районах республики 4−5 и 8 мая местами пройдут кратковременные дожди, грозы. 4 мая возможны селевые явления.
В Ташкенте осадков не ожидается. Температура днем в понедельник +24…+26 градусов, 5−8 мая постепенно повысится до +30…+35 градусов. Ветер восточный 3−8 м/с, 8 мая усиление до 10−12 м/с, местами с пыльными бурями.