Toshkentdagi “Chorsu” metro bekati kirish qismining 3-may kuni yomg‘ir paytida suv bosishiga irrigatsiya-drenaj tarmoqlarining o‘zboshimchalik bilan yopilishi sabab bo‘lgan. Bu haqda poytaxt hokimligi matbuot xizmati roligida hokimlik drenaj va kollektor tizimlari boshqarmasi muhandisi Farhod Najmiddinov ma’lum qildi.
“O‘zboshimchalik bilan yopib qo‘yishgan: avtoturargohlar, yo‘laklar qurishgan-u, ular (irrigatsiya tarmoqlari) to‘silib qolgan. Ilgari bunday muammo yo‘q edi, chunki irrigatsiya tarmoqlari normal holatda edi”, – dedi mutaxassis.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Toshkentdagi drenaj tizimi sutkasiga 20 mm yog‘ingarchilikka mo‘ljallangan bo‘lib, yakshanba kuni ikki soat davom etgan yomg‘irda 12 mm yog‘in yog‘gan. Ammo bu ham ko‘chalarda suv to‘planishiga sabab bo‘lgan.
Farhod Najmiddinov ma’lum qilishicha, bunday holatlarning oldini olish maqsadida 36 km irrigatsiya va drenaj tarmoqlarini qamrab olgan master-reja ishlab chiqilgan. Shahar hokimi Shavkat Umurzakov vaziyatni o‘rganish uchun hodisa joyiga yakshanba va dushanba kunlari borgan.
Hozirda yopib qo‘yilgan drenaj tizimini tozalash va yangi tarmoqlarni yotqizish ishlari olib borilmoqda. Gazeta suv bosishi natijasida ayrim ko‘cha uchastkalari va ko‘plab turar-joy hovlilari ham zarar ko‘rgani haqida xabar bergandi.
2014-yilda ham ko‘plab ko‘chalar va sobiq “Chorsu” mehmonxonasi yaqinidagi yerosti o‘tish yo‘li suv ostida qolgani haqida xabar qilingan edi. 2023-yil aprel oyida esa yomg‘irdan keyin “Amir Temur xiyoboni” metro bekatiga suv kirgan.
2025-yil dekabrida Toshkent uchun drenaj tizimi bo‘yicha master-reja ishlab chiqilgani ma’lum qilingan. Unga ko‘ra, 150 km yopiq drenaj tarmog‘ini barpo etish, 197 km kanal va kollektorlarni ta’mirlash hamda 63 km yangi kanal qurish rejalashtirilgan.

Затопление входа станции метро «Чорсу» в Ташкенте 3 мая во время дождя произошло из-за самовольного перекрытия ирригационно-дренажных сетей. Об этом сообщил инженер управления дренажных и коллекторных систем хокимията Фарход Нажмиддинов.
«Самовольно перекрыли: построили автостоянки, тротуары, и они (ирригационные сети) засорились. Раньше такой проблемы не было, потому что ирригационные сети были в нормальном состоянии», – заявил специалист.
По его словам, дренажная система Ташкента рассчитана на 20 мм осадков в сутки, однако в воскресенье за два часа выпало 12 мм дождя, что также привело к скоплению воды на улицах.
Фарход Нажмиддинов сообщил, что для предотвращения подобных ситуаций разработан мастер-план, охватывающий 36 км ирригационных и дренажных сетей. Хоким города Шавкат Умурзаков посетил место происшествия в воскресенье и понедельник для изучения ситуации.
В настоящее время ведутся работы по очистке перекрытой дренажной системы и прокладке новых сетей. Газета сообщала, что в результате затопления пострадали некоторые участки улиц и многие жилые дворы.
В 2014 году также сообщалось о затоплении многих улиц и подземного перехода у бывшей гостиницы «Чорсу». В апреле 2023 года после дождя вода попала на станцию метро «Амир Темур хиёбони».
В декабре 2025 года было объявлено о разработке мастер-плана дренажной системы для Ташкента, предусматривающего строительство 150 км закрытых дренажных сетей, ремонт 197 км каналов и коллекторов, а также прокладку 63 км новых каналов.