Toshkent shahrida 41 yoshli erkak ikkinchi xotinini o‘ldirish maqsadida qotil yollagani uchun qo‘lga olingan. Bu haqda poytaxt Ichki ishlar bosh boshqarmasi xabar berdi.
Gumonlanuvchining so‘zlariga ko‘ra, uning ikki oilasi bo‘lib, ikkinchi ayoli birinchi oilasi haqida bilib qolgach, ular o‘rtasida doimiy kelishmovchiliklar yuzaga kelgan. 37 yoshli ayol erkakni farzandlari va o‘zini to‘rtinchi qavatdan tashlab yuborish bilan qo‘rqitib kelgan.
“Men o‘zi ikkita turmushim bor. Ikkinchi turmushimda ayolimga hamma narsa qilib berganman, hamma narsasi bor. Asabiy bo‘laverardi hamma narsadan. Oxiri olti, yetti oy oldin birinchi ayolim ham bilib qoldi ikkinchi turmushim borligini. Meni ko‘pincha qo‘rqitardi-da, sen ketib qoladigan bo‘lsang, bolalarimni to‘rtinchi etajdan tashlab yuboraman, o‘zimni ham tashlayman to‘rtinchi etajdan, deb aytardi. Men chidolmasdim-da bu gaplarga, to‘g‘risi. Qarasam, oxirgi paytida bo‘lmay ketyapti. Keyin nima qilsam bo‘lar ekan deb o‘ylab-o‘ylab, mana shu yo‘lga kirib qoldim. Keyin bitta odamni yo‘llab, ayolimni shu qo‘rqitib qo‘yish yoki o‘ldirish maqsadida gaplashdim”, — dedi u.
U ayolni o‘ldirish uchun bir shaxs bilan 10 ming dollarga kelishib, unga ayolining yashash manzili, kundalik harakatlanish yo‘nalishi va avtomashinasi haqidagi ma’lumotlarni taqdim etgan. Kelishuv vaqtida avans sifatida 2 ming dollar berib, qolgan summani ish bitganidan keyin berishni va’da qilgan.
“O‘sha bola aytgan, nima qilay, degan. Pichoqlab o‘ldirish kerakmi yo bo‘g‘ib o‘ldirish kerakmi, degan. Men endi qo‘rqitgin-da, bo‘g‘ib o‘ldirgin, deganman”, — dedi erkak.
26-aprel kuni Jinoyat qidiruv bo‘limi xodimlari tomonidan ayolning hayotini saqlab qolish maqsadida maxsus reja ishlab chiqilgan. Yollanma qotil sifatida jalb qilingan shaxs huquq-tartibot idoralari bilan hamkorlik qilgan.
Ayolning o‘limi sahnalashtirilib, bu haqda buyurtmachiga xabar berilgan. O‘zaro uchrashuv vaqtida erkak yollangan kishiga va’da qilingan pullarning bir qismi sifatida 6,5 mln so‘m va marhumaning nomidagi Tracker avtomashinasini topshirayotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olingan.
“Uni tirik olib qolish payida bo‘lgan xodimlarga katta rahmat. O‘lganida ertaga men vijdon azobida tamom bo‘lardim. Qiynaldim. Hech qachon ikkinchi yoki uchinchi ayolga uylanmanglar, birinchi oilangizning qadriga yeting. Mingdan-ming pushaymonman. Rosa ham sharmanda bo‘ldim”, — dedi erkak.
Hozirda mazkur holat yuzasidan tuman prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 97-moddasi (Qasddan odam o‘ldirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Gumonlanuvchiga nisbatan qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llangan. Tergov harakatlari davom etmoqda.

В Ташкенте задержан 41-летний мужчина, который нанял киллера для убийства своей второй жены. Об этом сообщило Главное управление внутренних дел столицы.
По словам подозреваемого, у него было две семьи, и когда вторая жена узнала о первой, между ними начались постоянные конфликты. 37-летняя женщина якобы угрожала выбросить его детей и себя с четвертого этажа.
«У меня две семьи. Второй жене я дал всё, у неё было всё. Она постоянно нервничала. Около шести-семи месяцев назад первая жена узнала о второй. Она часто угрожала: если ты уйдешь, я выброшу детей с четвертого этажа и сама выброшусь. Я не мог этого выносить. В конце концов, я подумал и решил пойти на это. Я нашел человека и договорился, чтобы он запугал её или убил», — заявил мужчина.
Он договорился с нанятым лицом об убийстве за 10 тысяч долларов, предоставив адрес проживания жены, её ежедневные маршруты и информацию об автомобиле. В качестве аванса он выплатил 2 тысячи долларов, пообещав остаток после выполнения заказа.
«Тот парень спросил, что делать: зарезать или задушить. Я сказал: запугай её и задуши», — добавил подозреваемый.
26 апреля сотрудники уголовного розыска разработали специальный план для спасения женщины. Наемный убийца сотрудничал с правоохранительными органами.
Была инсценирована смерть женщины, о чём сообщили заказчику. Во время встречи мужчина передавал нанятому лицу 6,5 млн сумов и автомобиль Tracker, оформленный на имя «погибшей», и был задержан с поличным.
«Большое спасибо сотрудникам, которые сохранили ей жизнь. Если бы она умерла, я бы мучился совестью. Я страдал. Никогда не женитесь на второй или третьей жене, цените первую семью. Я тысячу раз сожалею. Мне очень стыдно», — сказал задержанный.
По данному факту районная прокуратура возбудила уголовное дело по статье 97 УК (Умышленное убийство). В отношении подозреваемого избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Следственные действия продолжаются.