2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishidan so'ng gaz narxlari keskin oshib, Yevropa Ittifoqi fuqarolari har yili AQShga qo'shimcha 150 yevro to'lashga majbur bo'ldi. Bu CREA hisobotiga ko'ra, energiya xarajatlari misli ko'rilmagan darajada oshdi.
2023-yilda dunyo neft va gaz sanoati 2,7 trillion dollar daromad qildi, ammo bu mablag'ning atigi 4 foizi toza energiyaga yo'naltirildi. Bu inqirozlar adolatsizlikni kuchaytirmoqda: odamlar iqlim o'zgarishidan tashqari, narxlarning ko'tarilishi tufayli ovqatdan, ish joyidan va elektr energiyasidan mahrum bo'lmoqda.
Hukumatlar energiya kompaniyalariga favqulodda soliq joriy qilishi va bu mablag'larni uy xo'jaliklarini qo'llab-quvvatlash hamda energiya o'tishini moliyalashtirishga yo'naltirishi kerak. 2022-yilda bo'lgani kabi, hozirgi neft kompaniyalarining super-foydalari qonli mojarolar natijasida yuzaga kelmoqda.
Fevral oyi oxirida AQSh va Isroil Eronga hujum qildi. Mojaro tezda mintaqaga tarqaldi. 3000 dan ortiq eronlik, 2000 dan ortiq livanlik, 23 isroillik va ko'plab Fors ko'rfazi aholisi halok bo'ldi. Hormuz bo'g'ozining yopilishi neft va gaz narxlarining global o'sishiga sabab bo'lmoqda.
Joriy yilning birinchi choragida BP 3,2 milliard dollar foyda ko'rdi (kutilgan 2,63 milliard dollardan yuqori). TotalEnergies daromadi 29 foizga oshib, 5,4 milliard dollarni tashkil etdi. Oxfam International tahliliga ko'ra, 2026-yilda neft kompaniyalari soniyasiga 3000 dollar ishlab olishi mumkin.
Qazib olinadigan yoqilg'i kompaniyalari o'nlab yillar davomida insoniyatni ushbu tizimda ushlab qolishga harakat qildi: iqlim o'zgarishini inkor etish, muqobil energiyaga hujum qilish va hukumatlarni lobbi qilish orqali talabni sun'iy ravishda oshirish. Ember tahliliga ko'ra, shamol, quyosh va elektr transport vositalari 2022-yildagiga nisbatan ancha arzon.
Muallifning fikricha, eng kamida neft kompaniyalariga favqulodda soliq joriy qilinishi, bu mablag'lar eng zaif qatlamlarni qo'llab-quvvatlash va iqlim o'zgarishidan eng ko'p zarar ko'rgan mamlakatlarga yo'naltirilishi kerak. Shuningdek, hukumatlar neftga bo'lgan talabni kamaytirish dasturlarini ishlab chiqishi lozim.

После вторжения России в Украину в 2022 году цены на газ резко выросли, заставив граждан ЕС переплачивать 150 евро в год США за ископаемое топливо, согласно отчету CREA. Энергетические расходы достигли критического уровня.
В 2023 году мировая нефтегазовая индустрия заработала 2,7 триллиона долларов, но лишь 4% капитальных затрат было направлено на чистую энергию. Эти кризисы усиливают несправедливость: люди страдают от климатических изменений и роста цен, теряя работу и доступ к электроэнергии.
Правительства должны ввести налог на сверхприбыль энергетических компаний и направить средства на поддержку домохозяйств и энергетический переход. Как и в 2022 году, нынешние сверхприбыли нефтяных компаний являются прямым следствием кровавых конфликтов.
В конце февраля США и Израиль напали на Иран. Конфликт быстро распространился по региону. Более 3000 иранцев, 2000 ливанцев, 23 израильтянина и множество жителей Персидского залива погибли. Закрытие Ормузского пролива спровоцировало глобальный рост цен на нефть и газ.
В первом квартале этого года BP объявила о прибыли в 3,2 млрд долларов (выше прогнозируемых 2,63 млрд). TotalEnergies сообщила о росте доходов на 29% до 5,4 млрд долларов. Согласно анализу Oxfam International, к 2026 году нефтяные компании могут зарабатывать 3000 долларов в секунду.
Нефтяные компании десятилетиями удерживали человечество в этой системе: отрицали изменение климата, атаковали альтернативы и лоббировали правительства для искусственного увеличения спроса. Согласно анализу Ember, ветер, солнце и электромобили стали значительно дешевле даже по сравнению с кризисом 2022 года.
Автор считает, что как минимум необходимо ввести налог на сверхприбыль, направив средства на поддержку наиболее уязвимых слоев населения и стран, пострадавших от изменения климата. Также правительства должны разработать программы по снижению спроса на нефть, включая общественный транспорт и стимулирование малолитражных автомобилей.