Toshkent viloyati, Toshkent tumanida ekologiya politsiyasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan reyd tadbirlari chog‘ida navbatdagi chiqindilarni noqonuniy saqlash holati aniqlandi. “Kirarik” mahallasida mahalliy fuqaro qurilish chiqindilarini belgilanmagan joyga tashlagani uchun qo‘lga olindi.
Tekshiruv davomida ma’lum bo‘lishicha, ushbu shaxs avvalroq joriy yilning fevral oyida Qibray tumanida xuddi shunday huquqbuzarlik uchun javobgarlikka tortilgan. Unga 4 million so‘mdan ortiq miqdorda jarima solingan bo‘lsa-da, tegishli xulosalar chiqarilmagan.
Huquqbuzarlik bir yil ichida takroran sodir etilganligi sababli, huquq-tartibot idoralari nisbatan qattiqroq choralarni qo‘lladi. Fuqaroga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 91-1-moddasi 4-qismi bo‘yicha ma’muriy bayonnoma tuzildi. Hozirda ish materiallari sudga yuborilgan bo‘lib, huquqbuzarlik quroli sifatida foydalanilgan MAN yuk mashinasini musodara qilish masalasi ham ko‘rib chiqilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston chiqindilarni boshqarish tizimini keng ko‘lamli texnologik transformatsiya qilishni boshladi. Yakuniy maqsad – 2030 yilga borib mamlakatdagi chiqindi poligonlari sonini ikki baravar kamaytirish. An’anaviy axlatxonalarni kengaytirish o‘rniga, davlat chuqur qayta ishlash va zamonaviy chiqindi yoqish zavodlarini qurishga e’tibor qaratmoqda. Bu maishiy chiqindilarni qimmatli energiya resursiga aylantirish va ekotizimga yukni sezilarli darajada kamaytirish imkonini beradi.

В Ташкентском районе сотрудниками экологической полиции в ходе рейдовых мероприятий в махалле «Кирарик» был зафиксирован очередной случай незаконного складирования строительного мусора. Местный житель выбросил отходы в неустановленном месте.
При проверке личности выяснилось, что мужчина уже привлекался к ответственности за аналогичное правонарушение в феврале текущего года в Кибрайском районе. Несмотря на наложенный ранее штраф в размере более 4 миллионов сумов, должных выводов сделано не было.
Поскольку нарушение было совершено повторно в течение года, правоохранители применили более строгие меры. В отношении гражданина составлен административный протокол по части 4 статьи 91-1 Кодекса об административной ответственности. Материалы дела направлены в суд, также рассматривается вопрос о конфискации грузового автомобиля MAN, использовавшегося как орудие правонарушения.
Напомним, Узбекистан приступает к масштабной технологической трансформации системы управления отходами. Конечная цель – к 2030 году вдвое сократить количество мусорных полигонов. Вместо расширения традиционных свалок государство делает акцент на глубокую переработку и строительство современных мусоросжигательных заводов, что позволит превратить бытовые отходы в ценный энергоресурс и снизить нагрузку на экосистему.