Britaniya aksilterror politsiyasi Londonning Tower Hamlets tumanidagi sobiq sinagogaga o't qo'yish hujumini tergov qilmoqda. Bu poytaxtdagi yahudiy jamiyatiga qarshi so'nggi hujumlardan biri bo'lib, politsiya hodisa ertalab sodir etilganini va hech kim jabrlanmaganini tasdiqladi.
Politsiya ma'lumotlariga ko'ra, olov qasddan qo'yilgan bo'lib, binoning old qismidagi darvoza va qulfga kichik zarar yetgan. Bino bir necha yil oldin sinagoga sifatida faoliyatini to'xtatgan, ammo bu mahalliy yahudiy jamiyatiga tasalli bermaydi.
O'tgan hafta Buyuk Britaniyada milliy xavf darajasi "og'ir"ga ko'tarildi, ya'ni hujum ehtimoli yuqori deb baholanmoqda. Hukumat bu o'sishni "kengroq islomiy va o'ta o'ng qanot terror tahdidi" bilan bog'lagan.
Hujum Bosh vazir Keyr Starmerning Londondagi qarorgohida antisemitizmga qarshi kurash bo'yicha uchrashuv o'tkazishidan bir necha soat oldin sodir bo'ldi. Hukumat uchrashuvni ikki yahudiy va bir musulmon erkak pichoqlangan hujumlardan so'ng chaqirgan.
Mart oyining oxiridan beri Londondagi sinagoga va yahudiy ob'ektlariga bir necha marta o't qo'yilgan. Detektiv bosh superintendant Brittani Klark tergov jiddiy qabul qilinayotganini va aksilterror politsiyasi bilan hamkorlik qilishini aytdi.
Starmer vaziyatni "inqiroz" deb atab, hujumlar sonining ko'payishiga javoban qonunchilikni tezlashtirishni va'da qildi.

Британская контртеррористическая полиция расследует поджог бывшей синагоги в лондонском районе Тауэр-Хамлетс, что стало последней атакой на еврейскую общину столицы. Полиция сообщила, что инцидент произошел рано утром во вторник, и никто не пострадал.
По данным полиции, огонь был подожжен умышленно, причинив незначительный ущерб воротам и замку на передней части здания. Здание не использовалось как синагога в течение нескольких лет, но это вряд ли утешит еврейскую общину.
На прошлой неделе уровень национальной угрозы в Великобритании был повышен до "серьезного", что означает высокую вероятность атаки. Правительство связало это с "более широкой исламистской и ультраправой террористической угрозой" со стороны отдельных лиц и малых групп.
Поджог произошел всего за несколько часов до встречи премьер-министра Кира Стармера в его лондонской резиденции, посвященной борьбе с антисемитизмом. Правительство созвало встречу в ответ на рост антисемитизма после двух нападений на прошлой неделе, в которых были ранены два еврея и один мусульманин.
С конца марта в Лондоне произошло несколько поджогов синагог и еврейских объектов. Детектив-суперинтендант Бриттани Кларк заявила, что расследование ведется крайне серьезно, и контртеррористическая полиция оказывает поддержку.
Стармер назвал ситуацию "кризисом" и пообещал ускорить принятие законодательства в ответ на рост числа атак.