Germaniyaga yangi kelganlar ko'pincha bahor oylarida ko'plab davlat bayramlarini ko'rib hayron qolishadi. Hosil bayrami (Pentecost) shulardan biri bo'lib, uning ahamiyati ko'pchilikka yaxshi ma'lum emas.
Germaniyada bahor fasli xristian an'analariga asoslangan bir qator davlat bayramlari bilan belgilanadi: Go'zal Juma va Pasxa (Masihning xochga mixlanishi va tirilishi), Osmonga ko'tarilish (Masihning osmonga ko'tarilishi) va Hosil bayrami (xristian cherkovining tug'ilgan kuni).
Hosil bayrami, shuningdek, Whitsun yoki Uchbirlik yakshanbasi deb ham ataladi. Bu, Muqaddas Ruhning Iso Masihning havoriylari, Maryam va boshqa izdoshlariga tushgani e'tiqod qilinadigan kun bo'lib, Pasxadan 50 kun o'tib nishonlanadi. Nomi yunoncha "elliginchi" degan ma'noni anglatadi.
Garchi bayram xristianlar uchun muhim bo'lsa-da, uning ildizlari yahudiylikda. Masihning izdoshlari Quddusga Hosil bayramini (Shavuot) nishonlash uchun yig'ilgan edilar. Bu, bir tomondan, hosil yig'im-terim bayrami bo'lsa, ikkinchi tomondan, Musoga O'n Amrning vahiy qilingan kuni sifatida nishonlanadi.
Berlinning protestant Getsemani cherkovi ruhoniysi Aljona Hofmanning so'zlariga ko'ra, "Havoriylar Iso o'limi va tirilishidan keyin, so'ngra osmonga ko'tarilishidan so'ng biroz adashgan edilar. Ular keyin nima qilishni bilmas edilar. Iso bilan juda yaxshi vaqt o'tkazgan edilar, endi u erisha olmaydigan bo'lib qolgan edi va ular Quddusdagi bir uyga chekinishgan edi. Va keyin Muqaddas Ruh ularga tushdi, bu Xudoning kuchi ularni qamrab oldi va ular yo'qotgan hayotiylik va kuchni his qildilar."
Bu kuch ularni boshqalarga o'z tajribalari haqida gapirishga ilhomlantirdi. Hofmanning aytishicha, "Bu aslida tushunish mo''jizasi edi. Ular o'z tillarida gapirishardi, ammo bir-birlarini tushuna olishardi."
Injil rivoyatiga ko'ra, mo''jizaviy hodisaga guvoh bo'lgan havoriylar ko'chaga chiqib, katta olomonni jalb qilishgan. Ular 3000 ga yaqin odamni Masihga ergashishga va suvga cho'mishga ilhomlantirganlar - bu uyushgan cherkovga birinchi qadam edi.
Hosil bayrami barcha xristian konfessiyalarida nishonlanadi. 30 dan ortiq mamlakatlarda bu davlat bayrami bo'lib, dinsizlar uni bahorda dam olish kuni sifatida qadrlashadi.
Bayramning rangi qizil bo'lib, Muqaddas Ruhning quvonchi va olovini anglatadi. Italiyada bu atirgullar bilan bog'lanadi - katolik cherkovlarining shiftlaridan gulbarglar sochiladi. Rimdagi Panteonda o't o'chiruvchilar Hosil massasi yakunida minglab atirgul barglarini binoning teshigidan tushiradilar.
Avstriya, janubiy Germaniya va Fransiyadagi ba'zi barokko cherkovlarida shiftlarda "Muqaddas Ruh teshiklari" deb ataladigan teshiklar mavjud bo'lib, ular Muqaddas Ruhning tushishini anglatadi. Ba'zi cherkovlar bu teshikdan kaptar haykalchasini tushiradilar.
Hofmanning so'zlariga ko'ra, Hosil bayrami mavhum tushunchalarga asoslanganligi sababli kam taniqli. "Bu sizda aniq narsa bo'lmagan bayram. Ruhni qanday tasvirlaysiz? Rojdestvo juda aniq: bola tug'iladi. Bu tanish; biz buni oilalarimizda boshdan kechirganmiz. Tirilish qiyinroq, ammo tuxum yordam beradi, yangi hayot. Ammo ruhni qanday tushuntirasiz?"
Hosil bayrami tijoratlashuvga mos keladigan dunyoviy an'analar bilan bog'liq emas. "Hosil bayramida sovg'alar eng kichik degan kulgili gap bor," deydi Hofman. Pasxa quyoni yo'q, Santa Klaus yo'q - faqat "Muqaddas Ruh in'omi".
Hofmanning cherkovi yillar davomida bayramni turli xristian konfessiyalari ishtirokidagi ekumenik tadbir bilan nishonlaydi. Tadbirda diniy xizmat, so'ngra nemischa kofe va tort, va panjara qilingan kolbasalar bo'ladi.
Uning fikricha, bu tadbir Hosil bayramidagi "tushunish mo''jizasi"ni aks ettiradi: "Men senga o'xshab ketishim shart emas. Men sening tilingda gapirishim shart emas, biz bir-birimizni tushunishimiz uchun. Ammo men o'zim uchun muhim bo'lgan narsaga sodiq qolishim mumkin, o'zimni qulay his qiladigan joyda. Va shunga qaramay, biz birga kelishimiz mumkin. Menimcha, bu ham mo''jiza - odamlar bir-biriga yaqinlashadi va farqlariga qaramay bir-birini tushunadi."

Люди, недавно приехавшие в Германию, часто удивляются количеству государственных праздников весной. Пятидесятница — один из них, но его значение известно не всем.
В Германии весна отмечена государственными праздниками, берущими начало в христианской традиции: Страстная пятница и Пасха (распятие и воскресение Христа), Вознесение (вознесение Христа на небо) и Пятидесятница (считается днём рождения христианской церкви).
Пятидесятница, также известная как Троицын день, отмечает сошествие Святого Духа на апостолов Иисуса, Марию и других последователей Христа через 50 дней после Пасхи. Название происходит от греческого слова, означающего «пятидесятый».
Хотя праздник важен для христиан, его корни лежат в иудаизме. Последователи Христа собрались в Иерусалиме для празднования Шавуота — праздника урожая, отмечаемого через семь недель после Песаха, а также дня дарования Торы Моисею.
«Ученики были немного растеряны после смерти и воскресения Иисуса, а затем после Вознесения», — говорит пастор протестантской церкви Гефсимания в Берлине Альона Хофман. «Они не знали, что делать дальше. У них было так хорошо с Иисусом, который теперь был недосягаем, и они укрылись в доме в Иерусалиме. И тут на них сошёл Святой Дух, эта сила Божья, которая просто накрыла их, и они почувствовали жизненную силу, силу, которую потеряли».
Эта сила вдохновила их рассказывать другим о пережитом. «Это было настоящее чудо понимания», — говорит Хофман. «Они говорили на своих языках, но всё равно могли понимать друг друга».
Согласно библейскому повествованию, ученики, ставшие свидетелями чуда, вышли на улицы и привлекли большую толпу. Они вдохновили около 3000 человек принять крещение и стать последователями Христа — первые шаги к организованной церкви.
Пятидесятница как день рождения церкви отмечается во всех христианских конфессиях. Более чем в 30 странах это государственный праздник, который неверующие просто используют как выходной весной.
Цвет Пятидесятницы — красный, символизирующий радость и огонь Святого Духа. В Италии это ассоциируется с розами: лепестки часто разбрасывают с потолков католических церквей. В римском Пантеоне пожарные сбрасывают тысячи розовых лепестков через окулус в конце мессы Пятидесятницы.
В некоторых барочных церквях Австрии, южной Германии и Франции в потолках есть отверстия, называемые «отверстиями Святого Духа», символизирующие сошествие Святого Духа. Помимо лепестков роз, некоторые церкви опускают через отверстие фигурку голубя — главного символа Святого Духа.
Эти традиции — попытки сделать абстрактные концепции Пятидесятницы более понятными. Эта абстрактность может быть одной из причин, почему праздник менее известен. «Это праздник, где нет ничего осязаемого. Как описать духа? — говорит Хофман. — Рождество очень образно: рождается ребёнок. Это знакомо, мы переживали это в семьях. Воскресение сложнее, но яйцо помогает, новая жизнь. А дух — как это объяснить?»
Кроме того, Пятидесятница не связана со светскими традициями, которые легко коммерциализировать. «Есть забавная поговорка, что подарки на Пятидесятницу самые маленькие», — говорит Хофман. Ни пасхального зайца, ни Санта-Клауса — только «дар Святого Духа».
Церковь Хофман уже много лет отмечает праздник экуменическим мероприятием с участием нескольких христианских конфессий. В программе — религиозная служба, затем, по немецкой традиции, кофе с пирожными и жареные колбаски.
Для неё это событие представляет «чудо понимания», лежащее в основе Пятидесятницы: «Мне не нужно становиться таким, как ты. Мне не нужно говорить на твоём языке, чтобы мы понимали друг друга. Но я могу придерживаться того, что важно для меня, где мне комфортно, где мой дом. И всё же мы можем собраться вместе. Я думаю, это тоже чудо — что люди сближаются и понимают друг друга, несмотря на все различия».