Nigeriyaning Sokoto shtatidagi Ayollar Uzluksiz Ta'lim Markazi (WCCE) 1997-yilda tashkil etilgan bo'lib, ayollarga kattalar ta'limi va kasb-hunar o'rgatish bilan shug'ullanadi. 28 yoshli Habiba Abubakar eridan ajrashgandan so'ng, o'zining to'rt farzandi bilan yashab, 13 yillik tanaffusdan so'ng maktabga qaytgan.
Abubakarning aytishicha, u o'g'li Muhammadning uy vazifalariga yordam bera olmagani uchun uyalgan va ingliz tilini o'rganish istagi uni yana darslarga qaytishga undagan. Hozirda u barcha bolalarining uy vazifalarini bajarishga yordam beradi.
Shimoliy Nigeriyada qizlarning maktabni tashlab ketishi keng tarqalgan hodisa bo'lib, bunga erta nikoh, qashshoqlik va gender asosidagi qarorlar sabab bo'ladi. UNICEF ma'lumotlariga ko'ra, mintaqadagi qizlarning yarmidan ko'pi maktabga bormaydi.
WCCE bepul ta'lim taklif qiladi, ammo talabalar transport, kitob va boshqa kundalik xarajatlarni o'zlari qoplashlari kerak. Ba'zi talabalar, masalan, Hafsat Aliyu, ikki yoshli bolasini qarindoshlariga qoldirib, darslarga qatnaydi va tanaffus vaqtida mahalliy pishiriqlar sotib pul topadi.
Fizika o'qituvchisi Nuraddeen Ladan Dogon Dajining so'zlariga ko'ra, markazda o'qish sur'ati talabalar uchun asosiy muammolardan biridir. Shunga qaramay, ba'zi talabalar ajoyib natijalarga erishmoqda, jumladan, yilning eng yaxshi talabasi tanlovida g'olib chiqqan.
Basileia Vulnerable Persons Rights Initiative (BVPRI) ijrochi direktori Jennifer Agbaji ta'kidlashicha, ikkinchi imkoniyat ta'limi faqat sinf xonasida o'tkazilmasligi kerak. U uzoq muddatli o'rganish tizimini joriy etish, raqamli platformalar va moslashuvchan yo'llarni yaratish zarurligini aytadi.

В штате Сокото на северо-западе Нигерии Женский центр непрерывного образования (WCCE), основанный в 1997 году, предоставляет женщинам возможность получить образование и профессиональные навыки. 28-летняя Хабиба Абубакар, мать четверых детей, вернулась в школу после 13-летнего перерыва после развода.
Абубакар призналась, что ей было стыдно, когда она не могла помочь своему семилетнему сыну Мухаммеду с домашними заданиями. Желание выучить английский язык подтолкнуло её вернуться в класс. Теперь она помогает всем своим детям с учёбой.
В северной Нигерии девочки часто бросают школу из-за ранних браков, бедности и гендерных предрассудков. По данным ЮНИСЕФ, более половины девочек в регионе не посещают школу.
WCCE предлагает бесплатное обучение, но студенты должны сами оплачивать транспорт, учебники и другие расходы. Некоторые студентки, например, Хафсат Алию, оставляют двухлетнего ребёнка с родственниками, чтобы посещать занятия, и продают домашнюю выпечку на переменах, чтобы заработать на транспорт.
Учитель физики Нураддин Ладан Догон Даджи отметил, что одной из главных проблем является темп обучения. Тем не менее, некоторые студенты добиваются выдающихся результатов, включая победу в ежегодном конкурсе.
Исполнительный директор Basileia Vulnerable Persons Rights Initiative (BVPRI) Дженнифер Агбаджи подчеркнула, что образование второго шанса не должно ограничиваться только классными занятиями. Она призвала к созданию системы непрерывного обучения, цифровых платформ и гибких путей для женщин.