Nepalning tajribali alpinist yo‘lboshchisi Dawa Sherpa, Everest cho‘qqisiga chiqqanidan so‘ng yuqori lagerda g‘oyib bo‘lganidan olti kun o‘tib, bazaviy lagerga sudralib tushayotgan holda topildi.
Dawa Sherpa oxirgi marta 7500 metr balandlikdagi 3-lager tepasida, cho‘qqidan tushayotganda ko‘rilgan edi. Bu balandlikda havo juda siyrak bo‘lgani uchun uning omon qolishiga umid kam edi.
Ammo payshanba kuni tozalash guruhi tajribali alpinistni qo‘llarida muzlash bo‘lganiga qaramay, sekin pastga sirpanayotgan holda ko‘rib qolgan. Uning sog‘lig‘i nisbatan yaxshi ekani qayd etilgan.
“Dawa barcha qiyinchiliklarga qaramay, kunlab omon qoldi. Bu mo‘jizadan boshqa narsa emas”, deydi qidiruv ishlarini boshqargan 8K Expeditions kompaniyasining ijrochi direktori Pemba Sherpa. “Bu haqiqiy o‘z-o‘zini qutqarishdir”.
Bu yilgi mavsumda Everestda besh kishi halok bo‘lgan, ulardan uchtasi tayyorgarlik ishlarida qatnashgan nepalliklar edi. Shu bilan birga, 1000 dan ortiq kishi cho‘qqiga chiqib, rekord o‘rnatgan.
Dawa Sherpa, shuningdek, mashhur alpinist Edmund Hillari sharafiga Hillari Dawa Sherpa nomi bilan ham tanilgan. U topilganida Khumbu muzliklari orqali bazaviy lagerga “sekin sirpanayotgan” edi.
Pemba Sherpaga ko‘ra, “Mening bilishimcha, hech kim Everestda bu balandlikda yolg‘iz omon qolmagan. Olti kun yolg‘iz omon qolib, xavfsiz tushish mo‘jizadir. U chodirlar ichida yashirinib, o‘zini himoya qilgan bo‘lishi mumkin”.
Dawa Sherpa hozirda “hushyor va davolanmoqda”, deydi Katmandudagi HAMS kasalxonasining reanimatsiya bo‘limi shifokori Nishant Dhakal. Qizi Mhendo Lhamo Sherpa esa “U meni tanidi… yaxshi va gapiradi. Biz xursandmiz”, degan.
Topilishidan oldin, uning rafiqasi AFP agentligiga uning ruhi uchun so‘nggi ibodatlarni o‘qiganini aytgan edi. Alpinist va sobiq britaniyalik dengiz piyodasi Chris Thrall esa Dawa Sherpa vafot etgan deb o‘ylab, Instagramda ta’ziya bildirgan.
Bir qarindoshi Kung Sherpa qidiruv tezligidan noroziligini bildirgan. Qidiruv 8K Expeditions kompaniyasi tomonidan boshlangan va u vertolyot bilan xavfsiz joyga olib ketilgan.

Непальский гид-альпинист Дава Шерпа, который считался погибшим на Эвересте, был найден ползущим в базовый лагерь спустя шесть дней после того, как его видели в последний раз.
Дава Шерпу последний раз видели выше лагеря 3 на высоте около 7500 метров, когда он спускался после восхождения на вершину. Надежды на его выживание были минимальными из-за разреженного воздуха на такой высоте.
Однако в четверг уборочная бригада заметила опытного альпиниста, медленно сползающего вниз; у него было обморожение рук, но в остальном он был в хорошем состоянии.
«Дава выжил вопреки всему в течение нескольких дней. Это не иначе как чудо», — сказал Пемба Шерпа, исполнительный директор компании 8K Expeditions, которая руководила поисками. «Это настоящее самоспасение».
В этом сезоне на Эвересте погибли пять человек, трое из них — непальцы, участвовавшие в подготовке, сообщает AFP. Более 1000 человек достигли вершины Эвереста в этом сезоне, что стало рекордом.
Дава Шерпа, также известный как Хиллари Дава Шерпа в честь знаменитого альпиниста Эдмунда Хиллари, был найден, когда «медленно скользил» через ледопад Кхумбу к базовому лагерю.
«Насколько мне известно, никто ранее не выживал в одиночку на такой высоте на Эвересте. Это чудо — выжить одному в течение шести дней и спуститься в безопасности. Думаю, он мог прятаться в палатках», — сказал Пемба Шерпа.
Дава Шерпа «в сознании и проходит лечение», сообщил Нишант Дхакал, врач отделения интенсивной терапии больницы HAMS в Катманду. Его дочь Мхендо Лхамо Шерпа сказала Reuters: «Он узнал меня... он в порядке и разговаривает. Мы счастливы».
До того как его нашли, его жена рассказала AFP, что прочитала последние молитвы за его душу. Альпинист и бывший британский морской пехотинец Крис Тролл опубликовал в Instagram дань уважения Даве Шерпе, полагая, что тот погиб.
Родственник Кунг Шерпа выразил недовольство скоростью поисков. Поиски начались компанией 8K Expeditions, которая в итоге эвакуировала его вертолётом.