Toshkentdagi “Xayot” hayvonlar boshpanasi o‘zining sakkiz yillik faoliyatini yakunlab, erishilgan natijalar haqida ma’lumot berdi.
Boshpana ma’lumotlariga ko‘ra, shu vaqt ichida 7 mingdan ortiq itni qutqarishga muvaffaq bo‘lingan, jami 15 mingdan ortiq hayvon yangi oilalarga topshirilgan. Shuningdek, boshpanada qutqarilgan eshaklar ham yashaydi, ularning bir qismi allaqachon oilalarga berilgan.
Boshpana jamoasi shahar tadbirlari, festivallar, ko‘rgazmalar va televideniye suratga olishlarida qatnashadi. Alohida yo‘nalish – “Mehr darslari” ma’rifiy loyihasi bo‘lib, 120 dan ortiq dars o‘tkazilgan va 30 mingdan ortiq bolalar hayvonlarga mehr bilan munosabatda bo‘lish haqida bilim olgan.
Boshpana bilan bir qator loyihalar bog‘liq, jumladan Aral Vet Mission, Laykis Vet va Mushukkent. Hozirda jamoa asosiy maqsadlardan biri – uysiz hayvonlar uchun yangi zamonaviy qutqarish va reabilitatsiya markazi qurish.
Boshpanada ko‘ngillilar, qarovchilar, shifokorlar, xayriyachilar, homiylar, maktablar, universitetlar, kompaniyalar, ijodiy jamoa vakillari va hayvonlarga yordam beradigan barcha mehrli insonlarga minnatdorchilik bildirildi.
Avvalroq, Adliya vazirligi “Mehr va Oqibat” zoohimoya tashkilotining hayvonlarni chip bilan belgilash va sterilizatsiya qilish bo‘yicha keng ko‘lamli loyihasini ro‘yxatdan o‘tkazishni rad etgani xabar qilingan edi.

Ташкентский приют для животных «Хаёт» отметил восемь лет работы и подвел итоги своей деятельности.
За это время, по данным приюта, удалось спасти более 7 тысяч собак, а всего более 15 тысяч животных нашли новые семьи. В «Хаёт» также живут спасенные ослики, часть из которых уже тоже передали в семьи.
Команда приюта участвует в городских мероприятиях, фестивалях, выставках и съемках на телевидении. Отдельное направление работы — просветительские «Уроки доброты»: всего их провели более 120, а знания о гуманном отношении к животным получили свыше 30 тысяч детей.
С приютом связаны несколько проектов, включая Aral Vet Mission и Laykis Vet и Mushukkent. Сейчас одна из главных целей команды — строительство нового современного центра спасения и реабилитации бездомных животных.
В приюте также поблагодарили волонтеров, смотрителей, врачей, дарителей, спонсоров, школы, вузы, компании, представителей творческого сообщества и всех неравнодушных, кто помогает животным и поддерживает работу центра.
Ранее сообщалось, что Минюст отказал зоозащитной организации Mehr va Oqibat в регистрации масштабного проекта по чипированию и стерилизации животных.