TikTok, Instagram Reels va YouTube Shorts kabi qisqa videolar miyaning zavq markazlarini haddan tashqari rag‘batlantirib, odamlarni soatlab ekranga qarab qolishga majbur qilmoqda. Germaniyaning Bayreyt universiteti tadqiqotchilari ushbu hodisani, ayniqsa, bolalar va o‘smirlar orasida o‘rganib chiqdi.
Tadqiqot natijalari European Child and Adolescent Psychiatry jurnalida chop etildi. Unda 42 ta ilmiy ish tahlil qilinib, 30 mingga yaqin ishtirokchi, asosan o‘smirlar va yoshlar o‘rganildi. Mualliflar platformalarning o‘ziga xos mexanizmlariga e’tibor qaratdi.
Tadqiqotchilar qisqa video platformalarining uchta asosiy xususiyatini aniqladi: algoritmlarning shaxsiylashtiruvi, cheksiz skrolling kutilmaganligi va videolar orasidagi tez o‘tishlarning yangiligi. Bu xususiyatlar televidenie, an’anaviy onlayn video yoki eski ijtimoiy tarmoqlardan tubdan farq qiladigan media muhit yaratadi.
Center for Humane Technology asoschisi Aza Raskinning so‘zlariga ko‘ra, “TikTok televizordan tubdan farq qiladi. TikTok ekranining narigi tomonida miyangizga qaratilgan ulkan superkompyuter joylashgan. U 3 milliard boshqa odamning xatti-harakatlari asosida o‘qitilgan.” U diqqat iqtisodiyotini “miya poyasining tubiga poyga” deb atadi.
Stanford universiteti psixiatriya professori Anna Lembke qisqa videolarni “miya uchun mushuk o‘ti”ga o‘xshatdi. Uning ta’kidlashicha, bu videolar dopamin ishlab chiqarishni haddan tashqari oshirib, miyani sezgirlikni pasaytirishga majbur qiladi. Natijada odamlar “xuddi sigaret chekish kabi” videolarni ketma-ket tomosha qiladi va to‘xtay olmaydi.
Neyrolog Ben Rein esa asosiy kuch shaxsiylashtirishda ekanligini aytadi: “TikTok tasmasi minglab kichik tajribalar o‘tkazadigan tizim bo‘lib, sizni nima ushlab turishini sizdan tezroq o‘rganadi.” Uning fikricha, kelajakda sun’iy intellekt yordamida kontentni real vaqtda shaxsiylashtirish yanada kuchayadi.
Tadqiqotchilar qisqa videolarning diqqat yetishmovchiligi, xotira muammolari, tashvish va depressiya bilan bog‘liqligini aniqlagan bo‘lsa-da, “miya chirishi” (brainrot) kabi ekstremal ta’sirlarni isbotlash uchun yetarli dalil yo‘qligini ta’kidlaydi. Ular yoshlarga platformalar qanday ishlashini tushuntirishni tavsiya qiladi.

Короткие видео на платформах TikTok, Instagram Reels и YouTube Shorts предназначены для перегрузки цепей удовольствия мозга и удержания внимания пользователей. Исследователи из Университета Байройта в Германии изучили этот феномен, особенно среди детей и подростков.
Обзор, опубликованный в журнале European Child and Adolescent Psychiatry, проанализировал 42 исследования с участием почти 30 000 человек, в основном подростков и молодых людей. Авторы сосредоточились на механизмах самих платформ, которые часто упускаются из виду в публичных дебатах.
Исследователи выделили три ключевые особенности платформ коротких видео: персонализация алгоритмов, непредсказуемость бесконечной прокрутки и новизна быстрого переключения между видео. Эти особенности создают медиасреду, отличную от телевидения, традиционного онлайн-видео или старых соцсетей.
Аза Раскин, сооснователь Центра гуманных технологий, заявил DW: «TikTok принципиально отличается от телевидения. По ту сторону экрана TikTok находится огромный суперкомпьютер, направленный прямо на ваш мозг. Он обучен на поведении 3 миллиардов других людей». Он назвал экономику внимания «гонкой на дно ствола мозга».
Анна Лембке, профессор психиатрии Стэнфордского университета, сравнила короткие видео с «кошачьей мятой для мозга млекопитающих». По ее словам, они вызывают «видеоцепочку», подобную курению сигарет, когда начать легко, а остановиться трудно. Чрезмерная стимуляция дофаминовой системы приводит к снижению чувствительности к награде.
Нейробиолог Бен Рейн считает, что главная сила — в персонализации: «Лента TikTok — это система, проводящая тысячи крошечных экспериментов на вас, узнающая быстрее вас, что заставляет вас смотреть». Он предупреждает, что с развитием ИИ персонализация будет только усиливаться.
Хотя исследователи выявили связь коротких видео с трудностями внимания, снижением рабочей памяти, тревожностью и депрессией, они подчеркивают, что доказательств «гниения мозга» пока недостаточно. Вместо запретов они рекомендуют обучать молодежь пониманию работы алгоритмов.